Logo Polskiego Radia
Print

Serbia: szef dyplomacji proponuje podział Kosowa

IAR / PAP
Dariusz Adamski 14.08.2017 19:38
Szef MSZ Serbii Ivica Daczić wezwał do kompromisu ws. Kosowa, sugerując jego podział na część albańską i serbską
Ivica DaczićIvica DaczićWIKIMEDIA COMMONS/Chatham House/CC BY 2.0

Daczić podkreślił w swym artykule opublikowanym w belgradzkim dzienniku Veczernje Novosti", że podział byłby "trwałym rozwiązaniem" i że rozwiązanie konfliktu wymaga porozumienia, na którym "każdy coś zyskuje i coś traci".

Zamieszkane głównie przez ludność albańską, która stanowi ponad 90 proc. mieszkańców, dwumilionowe Kosowo proklamowało niepodległość w 2008 roku przy poparciu Zachodu i po atakach lotnictwa NATO, które miały na celu położenie kresu prześladowaniom Albańczyków przez siły serbskie. Serbia nie uznała niepodległości Kosowa i nadal uważa je za swoją prowincję. Niepodległość Kosowa uznało już 114 krajów, w tym USA i większość państw UE. Niepodległego Kosowa nie uznaje Rosja, ani Chiny.

Kosowo kością niezgody w negocjacjach z UE

"Belgrad powinien zabiegać o autonomię dla serbskich enklaw w Kosowie, status chroniony dla tamtejszych prawosławnych klasztorów oraz o rekompensatę za obiekty, do których Serbia wysuwa roszczenia, w tym obiekty przemysłowe i energetyczne" - relacjonuje Reuters.

Z kolei według agencji dpa Daczić uważa, że północną część Kosowa z jej mniejszością serbską należy oddzielić i przyłączyć do Serbii. Ponadto Serbowie, którzy pozostaliby w Kosowie po takim podziale powinni otrzymać daleko idącą autonomię.

Normalizacja stosunków między Serbią a Kosowem to najważniejszy dla obu krajów warunek zbliżenia z Unią Europejską.

Władze Kosowa nie zareagowały jeszcze na propozycje Daczicia. Zdaniem agencji Associated Press koncepcja szefa serbskiej dyplomacji prawdopodobnie zostanie przez Prisztinę odrzucona.

PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt