Kraje bałtyckie za dialogiem Polski z KE
PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan
10.03.2018 08:10
-
Mateusz Morawiecki przypomniał, że polskie władze przedstawiły Białą Księgę tłumaczącą powody i szczegóły zmian w wymiarze sprawiedliwości [posłuchaj]
Kraje bałtyckie opowiadają się za kontynuacją dialogu Polski z Komisją Europejską w sprawie praworządności
Premier Mateusz Morawiecki, premier Litwy Saulius Skvernelis, premier Łotwy Maris Kucinskis i premier Estonii Juri Ratas podczas konferencji prasowej w WilnieFoto: PAP/Rafał Guz
W Wilnie premierzy Litwy, Łotwy i Estonii mówili, że doceniają starania polskich władz, by wytłumaczyć w Brukseli sens zmian w sądownictwie i nie chcą dopuścić do głosowania w sprawie ewentualnych sankcji dla naszego kraju.
Za te słowa dziękował premier Mateusz Morawiecki, który przypomniał, że polskie władze przedstawiły Białą Księgę tłumaczącą powody i szczegóły zmian w wymiarze sprawiedliwości. "Sądzę, że gdzieś w najbliższych miesiącach i kwartałach będzie możliwe przekonanie naszych partnerów, że reforma jest możliwa. Kraje bałtyckie, tak jak Polska, przez wiele lat wychodziły z komunizmu i bardzo dobrze rozumieją, co to jest konieczność głębokiej reformy wymiaru sprawiedliwości" - tłumaczył szef polskiego rządu.
Premier Litwy Saulius Skvernelis podkreślił, że jego kraj rozumie Polskę i cele reformy sądownictwa. "Chcemy zachęcać do dialogu i szukać kompromisu. Jeżeli doszłoby do tego, że jakieś środki ograniczające miałaby być nałożone na Polskę to Litwa wesprze Polskę. Poprosiłem również premiera Estonii i premiera Łotwy o docenienie partnerstwa z Polską i o wsparcie Polski w tej sprawie" - mówił litewski premier.
Szef łotewskiego rządu Maris Kucinskis wyraził zadowolenie z faktu kontynuowania dialogu Warszawy z Brukselą. "Bylibyśmy przeciwni jakimkolwiek karom nakładanym na Polskę. W tym względzie wszystkie trzy kraje bałtyckie myślą podobnie" - zadeklarował premier Łotwy.
Premier Estonii Juri Ratas przekonywał, że Polska jest ważnym partnerem jego kraju zarówno w Unii Europejskiej, jak i w NATO. "Z tego względu należy utrzymać dialog i współpracę. Nie sądzę, że powinno dojść do problemów związanych z odebraniem prawa głosu, to by było za daleko. Tylko dzięki dialogowi udaje się uzyskać wspólne stanowisko. Cieszę się, że te spotkania odbywają się tak często i mają tak konstruktywny przebieg, myślę, że to pozwoli dojść do kompromisu" - powiedział szef estońskiego rządu.
Przedstawiona przez polskie władze biała księga będzie przez kilka najbliższych tygodni analizowana zarówno w Komisji Europejskiej, jak i w unijnych stolicach.
IAR/ks