Logo Polskiego Radia
Print

Michał Dworczyk: zapytamy Angelę Merkel o Nord Stream 2

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 18.03.2018 17:00
"Nord Stream 2 będzie ważnym tematem spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z kanclerz Angelą Merkel"
Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał DworczykSzef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał DworczykPolskie Radio/Trójka

- Nord Stream 2 będzie jednym z ważnych tematów poniedziałkowego spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z kanclerz Niemiec Angelą Merkel - powiedział w niedzielę minister Michał Dworczyk. Dodał, że rozmowy będą dotyczyły także przyszłości Unii Europejskiej oraz budżetu unijnego.

- Tak samo jak przyszłość Unii Europejskiej, przyszły budżet unijny, a także szereg innych spraw, nie tylko bilateralnych, ale również dotyczących całej Unii" – zaznaczył szef kancelarii premiera, który był gościem programu "Kawa na ławę" emitowanego na antenie stacji TVN24.

Te wypowiedzi padły w kontekście solidarności krajów Unii Europejskiej i NATO z Wielką Brytanią. W środę brytyjska premier Theresa May obarczyła Rosję odpowiedzialnością za otrucie byłego pułkownika rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU i brytyjskiego agenta Siergieja Skripala oraz jego córki Julii w Wielkiej Brytanii.

Zgubny wpływ Rosji

Michał Dworczyk zaznaczył, że "Polski rząd dostrzega poziom negatywnego zaangażowania Federacji Rosyjskiej, który ostatnio cały czas się zwiększa". - Co chwila samoloty rosyjskie naruszają przestrzeń powietrzną krajów NATO, co chwila mamy do czynienia z incydentami, którymi Rosja testuje, na jak wiele pozwolić - powiedział minister.

Zdaniem ministra Dworczyka odpowiedź, "dana solidarnie przez kraje Unii Europejskiej, przez kraje NATO", będzie bardzo ważna.

Brytyjscy śledczy ustalili, że w ataku na Skripala i jego córkę wykorzystano produkowaną w Rosji broń chemiczną typu Nowiczok. Obie ofiary pozostają w stanie krytycznym.

Skripal został w 2006 r. skazany na 13 lat więzienia za przekazywanie od lat 90. Brytyjczykom danych na temat działających w Europie rosyjskich agentów. W trakcie procesu przyznał się do stawianych mu zarzutów. W 2010 r. został ułaskawiony przez ówczesnego prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa i objęty dokonaną na lotnisku w Wiedniu wymianą czterech rosyjskich więźniów na 10 szpiegów przetrzymywanych przez amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI).

PAP/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt