Logo Polskiego Radia
Print

NATO: latem rozpocznie się nowa misja w Iraku

IAR / PAP
Dariusz Adamski 08.06.2018 16:04
  • NATO: latem rozpocznie się nowa misja w Iraku. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Około stu osób ma liczyć nowa misja NATO w Iraku. Latem Sojusz otworzy tam ośrodek szkoleniowy
Szefowie obrony państw NATO w Brukseli Szefowie obrony państw NATO w Brukseli PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Specjaliści z NATO będą szkolić irackich żołnierzy i dzięki temu pomogą w odbudowie profesjonalnej armii w Iraku, zniszczonej w ostatnich latach wojny z ISIS. O sprawie rozmawiali w Brukseli ministrowie obrony krajów Sojuszu.

Specjaliści z NATO kończą właśnie prace nad szczegółami misji szkoleniowej. Ostatecznie, zielone światło na jej rozpoczęcie mają dać przywódcy krajów NATO na szczycie w Brukseli w połowie lipca. - Nie wszystkie szczegóły są ustalone, ale mówimy o około stu trenerach. Będą oni szkolić irackich trenerów. W ten sposób pomożemy Irakijczyków wybudować szkoły i akademie wojskowe, by w rezultacie mogli oni zbudować swoją armię i sami wyedukować żołnierzy i oficerów - mówił w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

O utworzenie ośrodka zwrócił się do NATO ustępujący iracki rząd. Według deklaracji polskiego ministra spraw zagranicznych, w misji mają wziąć udział także polscy żołnierze, choć szczegóły przyszłego polskiego zaangażowania nie są na razie znane. Obecnie niewielka grupa Polaków wraz ze Słowacją szkoli w Iraku ekspertów od obsługi poradzieckiego sprzętu.

NATO jest częścią międzynarodowej koalicji, która od kilku lat walczy przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu w Iraku. Sojusz użyczył na potrzeby operacji swoje samoloty zwiadowcze.

Po obaleniu Saddama Husajna żołnierze międzynarodowej koalicji w Iraku, w tym także Polacy, przez kilka lat szkolili nową iracką armię. Jednak, gdy w 2014 roku kolejne tereny w Iraku zdobywali fanatycy z ISIS, niektóre struktury irackiego wojska rozpadły się, a żołnierze dezerterowali. Islamscy fanatycy zdołali też przejąć część sprzętu wojskowego, takiego jak czołgi, pojazdy opancerzone a nawet drony, które wcześniej trafiły do irackiej armii ze Stanów Zjednoczonych.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt