Logo Polskiego Radia
Print

Polska będzie respektować wyroki TSUE

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 11.09.2018 16:20
  • MSZ - Polska będzie respektować wyroki TSUE [posłuchaj]
Jacek Czaputowicz powtórzył, że Warszawa wykona werdykt Trybunału, nawet jeśli będzie on dla Polski niekorzystny
(zdjęcie ilustracyjne) Foto: Shutterstock/corgarashu

Chodzi o oczekiwany werdykt w sprawie zmian w polskim Sądzie Najwyższym. Zapytania w tej sprawie do Trybunału wysłali przedstawiciele Sądu Najwyższego, a w reakcji wicepremier Jarosław Gowin nie wykluczył, że Polska może nie zastosować się do decyzji unijnych sędziów.

Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz uspokajał w Warszawie, że Polska będzie przestrzegać unijnego prawa. “Oczekujemy na orzeczenie, które przyzna nam rację, bowiem uznajemy rzeczywiście, ze reformy są zgodne z wartościami, wyznawanymi w Unii Europejskiej, nie zagrażają stabilności czy niezależności tego systemu sądownictwa w Polsce, a wręcz przeciwnie, umacniają go. Ale gdyby doszło do orzeczenia częściowo choćby niekorzystnego dla nas, wówczas Polska zapewne dostosuje się do tego orzeczenia. Nie ma obaw, co do tego, abyśmy mogli w sposób taki demonstracyjny nie akceptować orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości” - powiedział Jacek Czaputowicz.

Minister spraw zagranicznych powtórzył też, że wypowiedź Jarosława Gowina nie była stanowiskiem polskich władz. Szef MSZ podkreślił, że wicepremier ma prawo do wyrażania opinii, ale nie odpowiada w rządzie za politykę zagraniczną.

Zapewnienia o respektowaniu werdyktów unijnego trybunału polski minister złożył też niedawno w wywiadzie dla niemieckiej gazety “Der Spiegel”.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt