Szefowie rządów Polski i Niemiec: Mateusz Morawiecki i Angela Merkel wspólnie potępili Rosję za jej działania na Ukrainie. Zaapelowali, aby Moskwa przestrzegała prawa międzynarodowego.
Na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska i Niemcy są świadome wyzwań, przed którymi stoją i dlatego muszą wspólnie pracować nad wzmocnieniem Unii Europejskiej, zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie. Ocenił, że jednym z głównych problemów jest brexit. Polski premier podkreślił, że w interesie obu krajów leży utrzymanie silnych więzi politycznych i gospodarczych z Wielką Brytanią po opuszczeniu przez nią Unii.
Także Angela Merkel mówiła, że Niemcy i Polska są za utrzymaniem dobrych stosunków z Wielką Brytanią. Dodała, że oba kraje chcą też, aby doszło do "uporządkowanej procedury" w ramach brexitu.
Migracja
Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska prawdopodobnie nie będzie częścią światowego porozumienia w sprawie migracji, Global Compact. Szef rządu podkreślił, że w kwestii migracji podobne stanowisko mają również inne kraje, jak Czechy, Austria i Stany Zjednoczone. Szef rządu powiedział, że ważna jest suwerenności Polski w kwestii ochrony granic i kontroli przepływu migracji. Dodał, że Polska chce na forum Rady Europejskiej przyczyniać się do zmniejszania napięć poprzez pomoc państwom na miejscu.
Odpowiadając na pytanie dziennikarzy o decyzję Austrii, która nie przystąpiła ONZ-owskiego paktu dotyczącego migracji, kanclerz Niemiec powiedziała, że każdy kraj podejmuje własne decyzje w tej sprawie.
Kwestie Ukrainy
Mateusz Morawiecki zaznaczył, że ważne jest utrzymanie stabilności Ukrainy, szczególnie w kontekście gazociągu Nord Stream 2. Mateusz Morawiecki powiedział, że gazociąg może spowodować, że Ukraina nie będzie krajem tranzytowym rosyjskiego gazu.
Kancelerz Angela Merkel powiedziała, że Ukraina powinna odgrywać ważną rolę w tranzycie gazu ziemnego z Rosji.
Aneksja Krymu
Szefowie rządów Polski i Niemiec przypomnieli w Warszawie, że rosyjska aneksja Krymu w 2014 roku była nielegalna i wezwali Moskwę do przestrzegania prawa. - Mamy podobne spojrzenie na bezprawną aneksję Krymu i celową destabilizację Ukrainy. Razem wzywamy Rosję do przestrzegania uniwersalnych norm prawa międzynarodowego, w tym zasady integralności terytorialnej, procesów demokratycznych i rządów prawa - mówił premier Mateusz Morawiecki.
Kanclerz Angela Merkel, która dzień przed wizytą w Polsce była na Ukrainie, zrelacjonowała polskiemu premierowi sytuację na Wschodzie. - Z jednej strony mamy na Ukrainie poprawę jeśli chodzi o demokratyzację czy zwalczanie korupcji, a z drugiej strony mamy niestety małą postępów jeśli chodzi o realizację porozumień mińskich - mówiła niemiecka kanclerz.
Szef polskiego rządu zaznaczył, że Polska i Niemcy są podobnego zdania co do konieczności zrównoważenia przyszłego budżetu Unii i znaczenia takich obszarów, jak wspólna polityka rolna czy polityka spójności. Mówiąc o przyszłej roli Polski w Unii, Mateusz Morawiecki wyraził opinię, że Europa Centralna powinna być motorem wzrostu całej Wspólnoty
Rozszerzenie Unii
Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska i Niemcy mają podobne stanowisko w kwestii przyjęcia do UE zachodnich krajów bałkańskich. Zaznaczył, że może się to także przyczynić do uszczelnienia granic zewnętrznych UE w kontekście migracji.
Polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe odbyły się po raz 15. Organizowane były naprzemiennie w Polsce i Niemczech. Ostatnio - w 2016 roku w Berlinie.
IAR/dad