Logo Polskiego Radia
Print

MSZ: Polska podtrzymuje stanowisko w sprawie TSUE

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 16.11.2018 14:49
  • Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk mówił dziennikarzom w Warszawie, że zdaniem polskich władz, Trybunał nie miał prawa zawieszać przepisów ustawy [posłuchaj]
Chodzi o spór o Sąd Najwyższy. W Luksemburgu zakończyła się już rozprawa unijnego Trybunału Sprawiedliwości
Sąd Najwyższy Foto: Darwinek/CC BY-SA 3.0/via Wikimedia Commons

Polska podtrzymuje swoje argumenty w sporze o Sąd Najwyższy. Poinformował o tym wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. W Luksemburgu zakończyła się już rozprawa unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Przedstawiciele Polski oraz Komisji Europejskiej prezentowali w jej trakcie swoje racje w sprawie zawieszenia w Polsce nowej ustawy o Sądzie Najwyższym.

Miesiąc temu unijny Trybunał zawiesił działanie ustawy w Polsce do czasu wydania orzeczenia w Luksemburgu. W efekcie, do pracy w Sądzie Najwyższym wrócili sędziowie, którzy wcześniej, na mocy ustawy, przeszli na emeryturę. Polska uznała jednak, że takie działanie jest niezgodne z prawem.

Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk mówił dziennikarzom w Warszawie, że zdaniem polskich władz, Trybunał nie miał prawa zawieszać przepisów ustawy. Taka argumentacja miała dzisiaj zostać powtórzona w czasie rozprawy w Luksemburgu.

Według informacji korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej, orzeczenie unijnego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie zawieszenia ustawy o Sądzie Najwyższym spodziewane jest przed przerwą świąteczną. Według tych samych informacji, prawdopodobne jest podtrzymanie zawieszenia ustawy ale w ograniczonym zakresie.

Wszystko jest częścią sporu o zmiany w polskim wymiarze sprawiedliwości. Według nowej ustawy, sędziowie, którzy ukończyli 65 lat przechodzą w stan spoczynku. Zdaniem polskiego rządu, ma to uzdrowić polskie sądownictwo i spełnić obietnicę złożoną przez Prawo i Sprawiedliwość w kampanii wyborczej.

Zmiany w sądownictwie krytykują polska opozycja oraz Komisja Europejska. Opozycja twierdzi, że jest to niezgodne z Konstytucją, a Bruksela, że może to naruszać niezawisłość sądów.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt