Logo Polskiego Radia
Print

Bagdad: rozmowy Beaty Kempy z irackimi ministrami

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 09.12.2018 10:38
  • Bagdad - rozmowy B. Kempy z irackimi ministrami [posłuchaj]
Sytuacja mniejszości etnicznych i religijnych zdominowała rozmowy minister w Iraku
Beata Kempa Foto: Marek Wałkuski / Polskie Radio

W Bagdadzie minister, odpowiedzialna w rządzie za sprawy humanitarne, spotyka się z szefami irackich resortów spraw zagranicznych oraz środowiska i zdrowia.

Wieczorem polska delegacja uda się do Irbilu, by w poniedziałek rano pojechać do Dohuk i innych miejscowości, gdzie polskie organizacje pozarządowe niosą pomoc humanitarną.

Celem wizyty w Iraku jest - jak powiedziała Polskiemu Radiu Beata Kempa - rozpoznanie sytuacji humanitarnej na terenach dotkniętych ofensywą tzw. Państwa Islamskiego. Roboczy charakter wizyty ma prowadzić do lepszego wsparcia działających na miejscu polskich organizacji pozarządowych oraz rozwijania wspólnych projektów pomocowych np. ze Stanami Zjednoczonymi.

"Rząd ma zaangażowanie w ciągu 2 lat na poziomie ok. 5 mln złotych, ale chcemy tę pomoc zwiększyć, przekierować, usystematyzować. Tydzień temu podpisałam memorandum ze Stanami Zjednoczonymi, z największa rządową organizacją pomocową, jaką jest USAID. Tutaj jest bardzo poważny plan pomocy właśnie w Iraku, wobec chrześcijan, jazydów i kilku innych grup narodowościowych" - podkreśliła Beata Kempa.

Dziś w Bagdadzie minister odwiedzi miejscowe siedziby UNESCO oraz Misji Wsparcia Narodów Zjednoczonych w Iraku (UNAMI). Spotka się tam z szefową UNESCO w Iraku Louise Haxthausen oraz z zastępcą Specjalnego Przedstawiciela Sekretarza Generalnego ONZ Alicią Walpole.

Po południu Beata Kempa wraz z delegacją uda się do bazy Polskiego Kontyngentu Wojskowego, biorącego udział w operacji "Inherent Resolve". Minister chce podziękować wojskowym za pomoc w przewiezieniu do Iraku sprzętu medycznego z Agencji Rezerw Materiałowych. Trafi on do szpitala i dwóch przychodni w Iraku. Beata Kempa dodała, że rozmowa z żołnierzami będzie również dotyczyła "być może przyszłej misji stabilizacyjnej". "O tym też myślą - z tego, co wiem - Amerykanie" - powiedziała Polskiemu Radiu minister.

W niedzielę zaplanowano spotkania polskiej minister z przedstawicielami rządu w Bagdadzie - szefami resortu spraw zagranicznych oraz środowiska i zdrowia. Minister chce poruszyć m. in. kwestię rejestracji polskich organizacji pozarządowych działających w Iraku.

Minister ds. pomocy humanitarnej zapewniła też o rządowym wsparciu dla polskich inicjatyw trzeciego sektora. Jako przykład takiej współpracy Beata Kempa wskazała projekt Fundacji Orla Straż, polegający na zakupie dla rodzin jazydzkich wybudowanie 80 zagród i przekazanie zwierząt hodowlanych. Ta pomoc jest kierowana przede wszystkim do żyjących w nędzy samotnych wdów z dziećmi oraz kobiet, które były niewolnicami seksualnymi terrorystów z tzw. Państwa Islamskiego. Inicjatywa warta ponad 700 tysięcy złotych została sfinansowana przez kancelarię premiera. Rząd sfinansował także wart ponad 3 miliony złotych projekt 500 tymczasowych domów modułowych, które niedawno trafiły w okolice Mosulu. Ten rodzaj pomocy obejmie około 3 tysięcy osób.

Innym projektem Fundacji Orla Straż, którego postępy obejrzy minister Kempa, jest odbudowa miejsc pracy istniejących przed wojną, takich jak: gabinety lekarskie, warsztaty czy sklepy spożywcze.

Tego typu działania są prowadzone w irackim Kurdystanie, gdzie delegacja pojawi się w niedzielę wieczorem. W poniedziałek, wtorek i środę zaplanowano m. in. wizyty w Dohuku, Khanke i Teleskufie. Minister Kempa odwiedzi sierocińce, ośrodki edukacyjne, obóz dla chrześcijańskich uchodźców oraz centrum onkologiczne. Spotka się też z przedstawicielami mniejszości jazydzkiej.

Polska minister będzie też w Irbilu, stolicy irackiego Kurdystanu. Tam zaplanowano oficjalne spotkania Beaty Kempy z Masudem Barzanim, szefem Demokratycznej Partii Kurdystanu oraz nowo mianowanym premierem Masrourem Barzanim. Minister podkreśliła, że Polska oczekuje zarówno od rządu w Bagdadzie, jak i w Irbilu, ochrony prześladowanych mniejszości, narażonych na kolejne ataki. Beata Kempa zapewniła jednocześnie, że Warszawa prowadzi pomoc bez względu na wyznanie potrzebujących.

Na zakończenie pięciodniowej wizyty polska delegacja odwiedzi chrześcijański szpital Maryamana w Irbilu. Będą tam również obecni przedstawiciele Caritas Polska oraz miejscowej diecezji. Tuż przed wylotem do Polski Beata Kempa ma spotkać się z arcybiskupem Irbilu Baszarem Wardą.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt