Logo Polskiego Radia
Print

W Wilnie o cyberbezpieczeństwie i Rail Baltica

IAR
Dariusz Adamski 17.12.2018 17:05
  • Premierzy krajów bałtyckich w Wilnie o kwestiach współpracy pomiędzy ich państwami. Materiał Kamila Zalewskiego
Premierzy Litwy, Łotwy i Estonii spotkali się w Wilnie w ramach Bałtyckiej Rady Ministrów
Wilno - zdjęcie ilustracyjneWilno - zdjęcie ilustracyjnePixabay/koronevskis

Szefowie rządów omówili kwestie obrony i bezpieczeństwa cybernetycznego swoich państw oraz kwestie połączenia kolejowego Rail Baltica. Zdecydowali też, że ich kraje pozostaną w jednej strefie czasowej.

Bałtycka Rada Ministrów od 1994 roku koordynuje współpracę pomiędzy rządami państw bałtyckich. Premierzy Saulius Skvernelis, Maris Kučinskis oraz Juri Ratas wiele uwagi poświęcili współpracy obronnej pomiędzy swoimi krajami. Jak powiedział premier Litwy Saulius Skvernelis, kwestie bezpieczeństwa dla państw bałtyckich pozostają priorytetem. Szefowie rządów rozmawiali o zintensyfikowaniu współpracy w zakresie zarządzania kryzysowego, ponieważ - jak argumentowali - żaden kraj Unii Europejskiej nie jest odpowiednio chroniony przed zagrożeniami cybernetycznymi czy informacyjnymi.

Premierzy uzgodnili też, że należy zwrócić szczególną uwagę na wdrażanie regionalnych rozwiązań obrony powietrznej. Podczas rozmów poruszono także temat trasy kolejowej Rail Baltica, łączącej kraje bałtyckie z Helsinkami i Warszawą. Premier Estonii Juri Ratas poinformował, że Finlandia wyraziła chęć uczestnictwa w tym projekcie. Szefowie rządów Litwy, Łotwy i Estonii rozmawiali też o budżecie unijnym na lata 2021-2027 oraz o planowanej likwidacji zmiany czasu. Ustalono, że kraje bałtyckie w dalszym ciągu będą w jednej strefie czasowej. Jednak, jak powiedział szef estońskiego rządu, jego kraj chciałby ustalić te kwestie także z Finlandią. Obecnie wszystkie te kraje znajdują się w tej samej strefie czasowej.

Do końca roku Bałtyckiej Radzie Ministrów przewodniczy Litwa. Od stycznia prezydencję obejmie Łotwa.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt