Logo Polskiego Radia
Print

Stany Zjednoczone zawieszają układ INF

IAR
Dariusz Adamski 01.02.2019 17:25
  • Sojusznicy w NATO w pełni popierają działania USA ws. INF. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
  • Stany Zjednoczone rozpoczynają formalny proces wycofywania się z układu o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu INF. Relacja Marka Wałkuskiego z USA (IAR)
USA rozpoczynają formalny proces wycofywania się z układu o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu INF
Rosyjski żołnierz stoi przy pocisku systemu Iskander MRosyjski żołnierz stoi przy pocisku systemu Iskander M

Od soboty traktat zostaje zawieszony. Jeśli w ciągu pół roku Moskwa nie podporządkuje się układowi, zostanie on zerwany. Decyzję w tej sprawie ogłosił w Waszyngtonie sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Działania USA poparło NATO.

Podczas konferencji prasowej w Waszyngtonie szef amerykańskiej dyplomacji poinformował, że powodem tej decyzji jest łamanie traktatu przez Rosję. - Łamanie układu przez Rosję stanowi zagrożenie dla milionów Europejczyków i Amerykanów i stawia w gorszej pozycji militarnej Stany Zjednoczone - powiedział Pompeo. Sekretarz stanu podkreślił, że decyzja o rozpoczęciu procesu wycofywania się z układu INF ma poparcie sojuszników USA. - Chciałem przekazać specjalne podziękowania naszym sojusznikom z NATO, którzy stali z nami ramię w ramię w zabiegach o przestrzeganie prawa i ochronę naszych obywateli. Ich solidarność jest dowodem na historyczną siłę i jedność NATO - podkreślił Mike Pompeo. Prezydent Donald Trump powiedział, że poparcie ze strony NATO świadczy o tym, iż sojusznicy Stanów Zjednoczonych rozumieją jak poważnym zagrożeniem jest łamanie układu przez Rosję.

Sojusznicy w NATO w pełni popierają działania Stanów Zjednoczonych w sprawie traktatu INF o likwidacji pocisków rakietowych średniego zasięgu - głosi oświadczenie Rady Północnoatlantyckiej. Kraje członkowskie Sojuszu odpowiedzialnością za zaistniałą sytuację obarczyły wyłącznie Rosję. "Stany Zjednoczone podjęły decyzję w odpowiedzi na znaczące zagrożenie dla euroatlantyckiego bezpieczeństwa, które stwarza Rosja potajemnie testując, produkując i rozmieszczając nowe systemy rakietowe 9M729" - czytamy w oświadczeniu Rady Północnoatlantyckiej.

Moskwa łamała porozumienie

Państwa NATO-wskie wielokrotnie w ostatnich miesiącach zarzucały Moskwie łamanie traktatu sprzed 30 lat. Spotkanie Rady NATO-Rosja w ubiegłym tygodniu nie przyniosło przełomu w tej sprawie. Dziś kraje członkowskie Paktu ponowiły apel do władz w Moskwie, by zaczęły przestrzegać zapisów traktatu INF i nawiązały do ostatniego spotkania z Rosjanami. "Sojusznicy ubolewają, że Rosja nadal zaprzecza, że łamie traktat, odmawia dostarczenia wiarygodnej odpowiedzi i nie podjęła żadnych widocznych kroków, by postępować zgodnie z układem w sposób możliwy do zweryfikowania" - napisała Rada Północnoatlantycka i wezwała Moskwę, by wykorzystała najbliższych 6 miesięcy do zmiany postępowania.

Zawarty w 1987 roku układ o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu (INF) zakazuje produkcji, składowania i rozmieszczania rakiet o zasięgu od 500 do 5500 kilometrów. Zgodnie z zapowiedzią władz USA, od jutra zostanie on formalnie zawieszony. Jeśli w ciągu 180 dni Rosja nie udowodni w sposób przekonujący dla Waszyngtonu, że podporządkowuje się układowi, to automatycznie zostanie on zerwany.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt