Logo Polskiego Radia
Print

Theresa May unika decyzji ws. brexitu

IAR
Dariusz Adamski 08.05.2019 16:10
  • Brytyjski rząd potwierdza oficjalnie udział w eurowyborach. Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR)
Brytyjska premier Theresa May podtrzymuje zapowiedź odejścia przed drugą fazą procesu brexitu
PAP/EPA/UK PARLIAMENTARY RECORDING UNIT

Jak poinformował jej rzecznik, szefowa rządu chce w ten sposób umożliwić podjęcie negocjacji w drugim etapie nowemu liderowi.

Brytyjska premier jest pod presją, by odejść z urzędu wcześniej niż planuje. Według wielu przedstawicieli rządzących konserwatystów, Theresa May poniosła porażkę, dlatego partia musi teraz przyjąć nowe podejście.

Rzecznik premier podkreślił, że szefowa brytyjskiego rzadu chce, aby brexit stał się faktem.

Brytyjczycy zagłosują w eurowyborach

Tymczasem we wtorek wieczorem brytyjski rząd potwierdził oficjalnie udział Londynu w eurowyborach. Wznowione negocjacje gabinetu Theresy May z opozycją w sprawie modyfikacji umowy brexitowej nie przyniosły na razie przełomu.

Wcześniej rząd deklarował, że chce porozumieć się z lewicą, a następnie uzyskać zielone światło od parlamentu, na tyle szybko, aby wyborów nie trzeba było organizować. Teraz jednak nieformalny zastępca premier, David Liddington przyznał, że zabrakło czasu. - Mieliśmy nadzieję, że uda się zorganizować nasze wyjście z Unii, że traktat będzie się dało zatwierdzić tak, by tych wyborów nie trzeba było organizować. Ale prawo wymaga, by sie odbyły - stwierdził David Liddington.

Jeremy Corbyn i Theresa May negocjują już od ponad miesiąca, oboje muszą jednak pamiętać o utrzymaniu jedności we własnych ugrupowaniach, podzielonych na wiele frakcji w sprawie brexitu. Rząd zapewnia jednak, że to nie koniec negocjacji z opozycją i że ciągle istnieje szansa na porozumienie. Teoretycznie brexit odłożony został do końca października, ale David Liddington wyraził nadzieję, że do przełomu dojdzie na tyle wcześniej, że wybrani już brytyjscy politycy nie zdążą nawet zasiąć w ławach europarlamentu.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt