Logo Polskiego Radia
Print

Sybin: deklaracja dotycząca przyszłości UE przyjęta

IAR
Dariusz Adamski 09.05.2019 15:46
  • Sybin: deklaracja dotycząca przyszłości UE przyjęta, nacisk na jedność. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Przywódcy UE zobowiązali się do utrzymania jedności, chcą, by Unia stała się globalnym, odpowiedzialnym liderem
Premier Mateusz Morawiecki pozuje do wspólnego zdjęcia po posiedzeniu Nieformalnego Szczytu Szefów Państw i Rządów Unii Europejskiej w Sybinie. Premier Mateusz Morawiecki pozuje do wspólnego zdjęcia po posiedzeniu Nieformalnego Szczytu Szefów Państw i Rządów Unii Europejskiej w Sybinie. Fot.: PAP/Radek Pietruszka

"Zjednoczeni mamy większą siłę w coraz bardziej niespokojnym i pełnym wyzwań świecie" - napisali europejscy przywódcy dodając, że nie ma miejsca na podziały godzące we wspólne interesy. "Będziemy bronić jednej Europy - od wschodu do zachodu, z północy na południe. Będziemy

Na unijnym szczycie w Sybinie przywódcy przyjęli wspólną deklarację w sprawie przyszłości Unii Europejskiej. Ma być ona "zobowiązaniem wobec przyszłych pokoleń". Jak informują w niej, Europa ma być "odpowiedzialnym i globalnym liderem".

Unijni liderzy oceniają w deklaracji, że zjednoczona UE ma "większą siłę w coraz bardziej niespokojnym i pełnym wyzwań świecie". "Jako przywódcy uznajemy, że naszym zadaniem jest uczynić Unię silniejszą, a naszą przyszłość – jaśniejszą. Zarazem uznajemy europejską perspektywę innych państw europejskich" - zaznaczyli.

10 zobowiązań

W deklaracji znalazło się 10 zobowiązań, które mają pomóc sprostać tym zadaniom. Jedno z nich zakłada, że kraje będą bronić jednej Europy – "od wschodu do zachodu, z północy na południe". Wskazują też, że w UE nie ma miejsca na podziały godzące we wspólny interes.

Liderzy podkreślają, że kraje będą okazywać sobie solidarność w potrzebie i mówić jednym głosem. Podkreślają, że będą zawsze szukać wspólnych rozwiązań, "słuchając siebie nawzajem ze zrozumieniem i z szacunkiem", a państwa będą nadal chronić europejski "sposób życia, demokrację i praworządność". "Niezbywalne prawa i podstawowe wolności wszystkich Europejczyków wymagały wielkiego trudu. Będziemy stać na straży naszych wspólnych wartości i zasad zapisanych w traktatach" - wskazują.

Zasada sprawiedliwości

Liderzy w deklaracji zapowiadają, że w UE zawsze będzie przestrzegana zasada sprawiedliwości, czy to na rynku pracy, w opiece społecznej, w gospodarce czy w transformacji cyfrowej. "Będziemy dalej zmniejszać dysproporcje między nami i zawsze będziemy pomagać najbardziej potrzebującym w Europie, przedkładając ludzi nad politykę" - podkreślają. Deklarują też, że przekażą UE "zasoby, których potrzebuje, by realizować swoje cele i prowadzić swoje polityki".

W dokumencie pojawia się też zapowiedź inwestowania w młodych i budowania Unii "przygotowanej na przyszłość, zdolnej radzić sobie z najpilniejszymi wyzwaniami XXI wieku". Przywódcy zapowiadają, że będą chronić unijnych obywateli i zapewniać im bezpieczeństwo, "inwestując w siłę miękką i twardą, współpracując z partnerami międzynarodowymi".

Europa liderem

Europa - w ich wizji - ma być "odpowiedzialnym globalnym liderem". "Będziemy nadal współpracować z naszymi partnerami w świecie po to, by utrzymywać i rozwijać ład międzynarodowy oparty na prawie, w pełni wykorzystywać nowe możliwości handlowe i wspólnie podejmować globalne kwestie, takie jak ochrona środowiska i walka ze zmianą klimatu" - wskazują.

Deklaracja nawiązuje też do zbliżających się wyborów europejskich. "Za kilka tygodni – 40 lat po pierwszym skorzystaniu z tego podstawowego prawa – Europejczycy wybiorą swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Europa zjednoczona na nowo w pokoju i demokracji to tylko jedno z wielu osiągnięć. Od momentu powstania Unia Europejska, kierując się swoimi wartościami i wolnościami, zapewnia stabilność i dobrobyt w Europie – wewnątrz i na zewnątrz swoich granic. Z czasem stała się jednym z najważniejszych podmiotów na arenie międzynarodowej. Z około 0,5 mld obywateli i konkurencyjnym jednolitym rynkiem należy do liderów światowego handlu i kształtuje globalną politykę" - napisano.

Kwestie brexitu

W dokumencie pojawia się też odwołanie do brexitu. Kończy się on słowami, że jest on "duchem Sybina i nowej Unii dwudziestu siedmiu, gotowej w jedności wkroczyć w przyszłość".

Przyjęcie deklaracji nie kończy szczytu unijnego. Przywódcy dyskutują obecnie nad zarysem unijnej strategii do 2024 roku. Na spotkaniu ma być poruszona również kwestia obsady najważniejszych stanowisk w UE - m.in. szefów Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej i unijnej dyplomacji.

mówić jednym głosem" - czytamy w deklaracji. W dokumencie jest też mowa o tym, że kraje Unii będą okazywać sobie solidarność w potrzebie, będą zawsze szukać wspólnych rozwiązań, słuchać siebie nawzajem ze zrozumieniem i szacunkiem. "Będziemy nadal chronić nasz sposób życia, demokrację i praworządność" - napisali unijni przywódcy.

Wielka Europa w wielkich sprawach

Kolejne zobowiązanie to Europa wielka w wielkich sprawach. Liderzy 27 krajów zadeklarowali, że będą się wsłuchiwać w obawy i nadzieje Europejczyków, zbliżając Unię do obywateli. W dokumencie jest też mowa o zasadach sprawiedliwości czy to na rynku pracy, w ochronie społecznej, czy w gospodarce. "Damy Unii zasoby, których potrzebuje, by realizować swoje cele i prowadzić swoje polityki" - podkreślono w deklaracji.

Hasła są symboliczne, podobnie jak szczyt, zorganizowany 9 maja, w Dniu Europy. Zobowiązania też są ogólne, teraz będą wypełniane treścią. Strategia Unii do 2024 roku ma być przyjęta na szczycie w przyszłym miesiącu. Polska podczas prac nad strategią zamierza naciskać przede wszystkim na wzmocnienie unijnego rynku i walkę z protekcjonizmem gospodarczym Europy Zachodniej, rozsądną politykę migracyjną i klimatyczną oraz ściślejszą współpracę, jeśli chodzi o zagrożenia terrorystyczne, cybernetyczne oraz politykę Rosji w regionie.

PAP/IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt