Logo Polskiego Radia
Print

Warszawa gości przewodniczących parlamentów

IAR
Dariusz Adamski 05.06.2019 12:59
  • W Warszawie trwa IV Szczyt Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej. Materiał Tomasza Zielenkiewicza (IAR)
W gmachu parlamentu trwają obrady IV Szczytu Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej
W parlamencie obraduje IV Szczyt Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej z udziałem b. opozycjonistów, którzy walczyli o niepodległość krajów b. Jugosławii, NRD, Czechosłowacji, Węgier i b. ZSRR.W parlamencie obraduje IV Szczyt Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej z udziałem b. opozycjonistów, którzy walczyli o niepodległość krajów b. Jugosławii, NRD, Czechosłowacji, Węgier i b. ZSRR.Fot.: PAP/Leszek Szymański

Gości szczytu powitali w Sali Kolumnowej Sejmu marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski. Szczyt zainauguruje swoim wystąpieniem brytyjski filozof, eseista sir Roger Scruton, który w latach 80. XX wieku był zaangażowany w działalność antykomunistyczną w krajach bloku sowieckiego (więziony w Czechosłowacji i wydalony z tego kraju w latach 80. XX wieku).

Kuchciński podkreślił, że szczyt odbywa się w ważną dla wszystkich uczestników rocznicę. "30 lat temu rozpoczął się upadek komunizmu. Cieszę się, że tak ważna rocznica może zostać uczczona w polskim Sejmie, przy udziale tak znakomitych gości" - zaznaczył.

Wskazał, że obecność przedstawicieli parlamentów państw Europy Środkowej, Wschodniej i Południowej, Kaukazu i basenu Morza Bałtyckiego, Morza Czarnego i Morza Śródziemnego, "świadczy o przywiązaniu do współpracy parlamentarnej i woli budowania jedności regionu".

Marszałek Sejmu podziękował również przedstawicielom opozycji demokratycznej, antykomunistycznej z Europy Środkowej i Wschodniej oraz "gościom specjalnym z wolnego świata". "To dzięki państwu możliwe stało się dokonanie przemian w Europie - w duchu wolności, za co bardzo dziękujemy" - oświadczył Kuchciński. "Ufam, że spędzony wspólnie czas w polskim parlamencie zachęci nas do zwiększenia współpracy pomiędzy państwami" - podkreślił Kuchciński.

Również Karczewski dziękował gościom za przyjęcie zaproszenia i obecność na szczycie. "Nasze czwarte spotkanie zbiega się z ważną dla nas Polaków, ale również i dla Europejczyków, i dla świata datą 30 rocznicy wolnych wyborów do Senatu. W kontekście wydarzeń globalnych należy pamiętać, że nasza historia mogła potoczyć się inaczej - to wtedy rozpoczęliśmy drogę do pełnej wolności i pełnej demokracji i ciągle jesteśmy na tej drodze" - mówił marszałek Senatu.

Podziękował też wszystkim działaczom opozycji za "odwagę i determinację" oraz za "wizję, jaką mieli, myśląc o demokracji i wolności". "Łączą nas wspólne ideały: wolności, demokracji i solidarności" - oświadczył Karczewski. Zapowiedział, że uczestnicy szczytu będą rozmawiać m.in. o przyszłości Europy i Unii Europejskiej.

Główną częścią środowego spotkania jest uroczysta sesja w Senacie, która będzie podzielona na dwie części: "Upadek Komunizmu w Europie Środkowej i Wschodniej - kształtowanie wspólnej pamięci historycznej" oraz "Europa Środkowa i Wschodnia wobec wyzwań współczesnego świata".

W szczycie EUROWAW2019 uczestniczą szefowie i delegacje parlamentów Europy Środkowej, Wschodniej i Południowej, m.in. z Armenii, Austrii, Białorusi, Chorwacji, Dani, Estonii, Gruzji, Litwy, Kazachstanu, Rumunii, Serbii, Słowacji, Węgier, Turcji oraz Ukrainy.

Podczas szczytu w Sejmie zostanie także otwarta wystawa pt. "1989 - Rok Wolności Ludów - Zwycięstwo Wolnego Słowa".

Po zakończeniu szczytu przewidziana jest konferencja prasowa marszałków Sejmu i Senatu.

Szczyt EUROWAW2019 rozpoczął się we wtorek uroczystym koncertem, organizowanym przez biuro Niepodległa, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Został on zorganizowany w 30. rocznicę demokratycznych zmian 1989 r.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt