Logo Polskiego Radia
Print

Ruszył kongres "Polska Wielki Projekt"

IAR
Dariusz Adamski 07.06.2019 12:23
  • Około 1300 gości weźmie udział w dziewiątym kongresie "Polska Wielki Projekt". Politycy, naukowcy i przedsiębiorcy będą dyskutowali o szansach i zagrożeniach stojących przed Polską. Materiał Karola Surówki (IAR)
Politycy, naukowcy i przedsiębiorcy dyskutują o szansach i zagrożeniach stojących przed Polską
Premier Mateusz Morawiecki przemawia podczas IX Kongresu Polska Wielki Projekt, zorganizowanego przez Fundację Polska Wielki Projekt w Warszawie. Premier Mateusz Morawiecki przemawia podczas IX Kongresu Polska Wielki Projekt, zorganizowanego przez Fundację Polska Wielki Projekt w Warszawie. PAP/Wojciech Olkuśnik

Około 1300 gości bierze udział w dziewiątym kongresie "Polska Wielki Projekt". Wśród tematów debat są między innymi wyzwania dla rolnictwa, rozwój Europy Środkowej w ramach Unii Europejskiej, zadania dla polskiej polityki zagranicznej i przyszłości młodej polskiej emigracji.

- Kongres rozpocznie się od dyskusji na temat produktywności w gospodarce - mówi jeden z organizatorów kongresu, Tomasz Matynia. Jego zdaniem Polska pod względem ekonomicznym stała się w ostatnim czasie bardziej niezależna.

TRANSMISJA

- Polskiej gospodarce udało się zaimpregnować na spowolnienie gospodarcze. Dotąd wzrost w Polsce był powiązany ze wzrostem w Niemczech. Dziś mamy taką sytuację, że Niemczech trzykrotnie spadł wzrost gospodarczy, tymczasem w Polsce utrzymuje się na stałym poziomie. Stąd dyskusja o tym, czy gospodarki Polski i państw Grupy Wyszehradzkiej nie zaczęły trochę żyć własnym życiem - mówi Tomasz Matynia.

Uczestnicy będą rozmawiali również o języku debaty publicznej, ale też o tym, jak zmienił się język używany w mediach społecznościowych. - Wszystkie kanały ścigają się ze sobą o klikalność, słuchalność, oglądalność. W efekcie następuje spłaszczenie debaty publicznej do prostych schematów. Jeszcze dziesięć lat temu nie było leadów pt. "mocny komentarz", "mocna wypowiedź". Z wypowiedzi wydobywa się nie to co najważniejsze - mówi profesor Andrzej Zybertowicz, jeden z prelegentów kongresu.

W debatach wezmą udział członkowie polskiego rządu - między innymi premier Mateusz Morawiecki. Do Warszawy przyjadą też goście z zagranicy, w tym z Francji, Stanów Zjednoczonych, Rumunii i Węgier. W dyskusjach głos zabiorą między innymi Andrew J. Campbell z amerykańskiego Spectrum Group i francuski pisarz Eric Zemmour.

Podczas kongresu wręczone zostaną również Nagroda imienia Lecha Kaczyńskiego i medal "Odwaga i Wiarygodność". Kongres potrwa do niedzieli.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt