Logo Polskiego Radia
Print

Kijów: zakończyła się X Sesja ZP Polski, Litwy i Ukrainy

IAR
Dariusz Adamski 08.06.2019 14:58
  • Ukraina: deklaracja polskich, litewskich i ukraińskich parlamentarzystów. Relacja Pawła Buszki (IAR)
Polscy, litewscy i ukraińscy parlamentarzyści spotkali się w Kijowie na wspólnej sesji parlamentów trzech krajów
Fot.:Senat RP/ twitter/@PolskiSenat

W Kijowie zakończyła w sobotę obrady X Sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu RP, Sejmu Republiki Litewskiej i Rady Najwyższej Ukrainy. Jej głównymi tematami było bezpieczeństwo naszego regionu oraz działania na rzecz członkostwa Ukrainy w UE.

- Uzgodniliśmy, że będziemy działali zgodnie ze strategią 2025-2027; jest to strategia planu dążenia Ukrainy do członkostwa w UE. Wspólnie uznaliśmy, że właśnie ten okres jest czasem ogromnej szansy dla Ukrainy, gdyż w 2025 roku prezydencję UE będzie sprawowała Polska, zaś w 2027 Litwa. Ten okres jest oknem możliwości dla wejścia Ukrainy do UE - oświadczył przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Andrij Parubij. - Ukraina nie ma na świecie bardziej oddanych przyjaciół, niż Polska i Litwa - dodał.

Polskiej delegacji przewodniczył marszałek Senatu Stanisław Karczewski. W jej skład wchodzili także wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, senator Małgorzata Kopiczko, a także posłowie Radosław Lubczyk i Marek Matuszewski oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Na konferencji podsumowującej obrady marszałek Karczewski zaznaczył, że X Sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Polski, Litwy i Ukrainy odbywa się po wyborze nowego prezydenta Ukrainy, na którego w maju zaprzysiężony został Wołodymyr Zełenski.

- Wspólnie z przewodniczącym Sejmasu (Sejmu Litwy), panem Viktorasem Pranckietisem, wyraziliśmy uznanie dla w pełni demokratycznego procesu wyborów prezydenckich. Uznaliśmy, że jest to olbrzymi krok w kierunku budowania demokracji na Ukrainie - oświadczył.

Marszałek Senatu przypomniał, że Polska świętuje 20. rocznicę członkostwa w NATO oraz 15. rocznicę członkostwa w UE. „Zapewniamy stronę ukraińską, że jesteśmy gotowi do dzielenia się naszymi doświadczeniami w akcesji i członkostwie w UE i NATO” - powiedział Karczewski.

Wspólny głos ws. Nord Stream 2

Marszałek podziękował Ukrainie i Litwie za wspólną deklarację z krytyczną oceną Nord Stream 2. - Nasze zgromadzenie odbyło się pod hasłem "Bezpieczeństwo – Rozwój – Demokracja". To bezpieczeństwo postrzegamy również w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Nasze spotkanie zakończyło się hasłem +Silni razem+ i bardzo cieszę się, że mamy wspólne poglądy i razem będziemy działali nad budowaniem silniejszej Unii Europejskiej, a silniejsza UE to UE również z Ukrainą - oświadczył Karczewski.

Obrady X Sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu RP, Sejmu Republiki Litewskiej i Rady Najwyższej Ukrainy trwały od piątku. W sobotę rano jej uczestnicy oddali hołd ofiarom Wielkiego Głodu na Ukrainie z lat 1932-33.

Kolejna sesja Zgromadzenia odbędzie się w przyszłym roku w Warszawie.

IAR/PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt