Logo Polskiego Radia
Print

USA: Mariusz Błaszczak obejrzy F-35

IAR
Dariusz Adamski 10.06.2019 11:52
  • Od wizyty w bazie amerykańskich sił powietrznych Eglin minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak rozpoczyna czterodniową wizytę w Stanach Zjednoczonych. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
Od wizyty w bazie amerykańskich sił powietrznych Eglin szef MON rozpoczyna czterodniową wizytę w USA
Wielozadaniowy samolot F-35 Lightning IIWielozadaniowy samolot F-35 Lightning IIPixabay/CC0 License/skeeze

Minister Mariusz Błaszczak ma też zaplanowane spotkania w Pentagonie i w Kongresie, a w środę będzie towarzyszył prezydentowi Andrzejowi Dudzie podczas wizyty w Białym Domu.

Położona w Fort Walton Beach u wybrzeża Zatoki Meksykańskiej baza Eglin to miejsce stacjonowania 33. skrzydła myśliwskiego sił powietrznych USA. To główny oddział szkoleniowy dla myśliwców wielozadaniowych F-35 Lightning II, których zakupem jest zainteresowana Polska. Podczas wizyty w Eglin ministrowi Błaszczakowi będą towarzyszyć wiceminister Tomasz Szatkowski, przedstawiciele sztabu generalnego oraz Inspektoratu Sił Powietrznych. Polska delegacja zostanie zapoznana z możliwościami bojowymi i operacyjnymi myśliwców F-35.

We wtorek w Waszyngtonie szef resortu obrony spotka się z doradcą do spraw bezpieczeństwa narodowego prezydenta Trumpa Johnem Boltonem oraz szefem Pentagonu Ptrickiem Shanahanem. Minister Błaszczak będzie też prowadził rozmowy w Kongresie. W środę dołączy do prezydenta Andrzeja Dudy podczas rozmów z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Jednym z głównych tematów tego spotkania będzie kwestia zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce.

Minister wygłosi także wystąpienie na konferencji zorganizowanej przez Polską Grupę Zbrojeniową. W ostatnim dniu wizyty weźmie udział w pokazie filmu ‘Weterani - wyrwani śmierci” i spotka się z jego bohaterami.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt