Logo Polskiego Radia
Print

Sankcje wobec zaanektowanego Krymu będą przedłużone

IAR
Dariusz Adamski 12.06.2019 13:23
  • Zgoda ambasadorów UE na przedłużenie sankcji wobec anektowanego Krymu. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
  • Iwona Wiśniewska z OSW o sankcjach wobec Krymu
Jest zgoda ambasadorów z 28 krajów na przedłużenie o rok sankcji wobec Krymu, zaanektowanego przez Rosję
Komisja Europejska/materiały prasowe

Informacje o sankcjach potwierdzili dyplomaci w Brukseli w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką. Ostateczna decyzja zostanie zaakceptowana przez unijnych ministrów w ciągu kilku, kilkunastu dni. Restrykcje ograniczają się tylko do terytorium Krymu i Sewastopola. Natomiast decyzja o sankcjach gospodarczych wobec Moskwy ma zapaść na szczycie w przyszłym tygodniu.

Sankcje nałożone na Krym obejmują zakaz importu z półwyspu do Unii Europejskiej i zakaz inwestowania na nim na przykład w sektorze energetycznym oraz w ramach projektów infrastrukturalnych i telekomunikacyjnych. Unijne firmy i obywatele Wspólnoty nie mogą więc świadczyć żadnych usług na Krymie i kupować nieruchomości.

Sankcje obejmują też zakaz sprzedaży technologii do wydobycia ropy i gazu. Restrykcje uderzają również w przemysł turystyczny, co powoduje, że statki mają zakaz zawijania do portów, z wyjątkiem nadzwyczajnych sytuacji. Przedłużenie tego rodzaju sankcji nie wzbudzało kontrowersji w przeciwieństwie do restrykcji gospodarczych nałożonych na Rosję w połowie 2014 roku.

Co jakiś czas kraje, które mają bliskie relacje z Moskwą, apelują o złagodzenie sankcji, lub ich zniesienie. Na razie jednak udawało się utrzymać jedność Wspólnoty w tej sprawie. I - jak wynika z nieoficjalnych informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia - wydaje się, że tak też będzie tym razem i w przyszłym tygodniu unijni przywódcy przedłużą sankcje o pół roku, do końca stycznia, bo porozumienie z Mińska o zawieszeniu broni na wchodzie Ukrainy nie jest realizowane.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt