Logo Polskiego Radia
Print

Kolejna runda konsultacji w sprawie stanowisk w UE

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 22.06.2019 09:47
  • Kolejna runda konsultacji w sprawie obsady najważniejszych stanowisk w UE [posłuchaj]
Unijny szczyt zakończył się bez porozumienia w sprawie obsady najważniejszych stanowisk w UE
Parlament EuropejskiFoto: Shutterstock/Bangkruayan

Rozpoczyna się kolejna runda negocjacji w sprawie obsady najważniejszych stanowisk w Unii. Stawiamy na kandydatów, którzy potrafią budować mosty, a nie dzielić kraje członkowskie - tak mówił w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Unijny szczyt zakończył się bez porozumienia w sprawie obsady najważniejszych stanowisk. Przywódcy 28 krajów spotkają się ponownie za nieco ponad tydzień, 30 czerwca.

Szef rządu powiedział, że dotychczasowe rozmowy nie doprowadziły do wyłonienia kandydatów na kluczowe stanowiska.

Zdaniem Mateusza Morawieckiego, nie ma ryzyka, że negocjacje w sprawie wyboru kandydatów będą się toczyć poza Radą Europejską, na przykład podczas szczytu G20 w Osace.

Premier powiedział, że dla nas ważne są cechy kandydatów i to, jakie mają poglądy. Tłumaczył, że istotne jest zrównoważenie kilku wymiarów.

Mateusz Morawiecki dodał, że 30 czerwca jest pewną datą, do której powinny być ustalone nazwiska osób na najważniejsze stanowiska w Unii Europejskiej. Przypomniał jednak sytuację sprzed pięciu lat, gdy decyzje zapadały w lipcu i w sierpniu.

"Nic się wielkiego nie stanie, jeżeli do końca czerwca nie zapewnimy w debacie większości" - mówił. Zaznaczył, że "będziemy wszyscy się starali, żeby taka większość została wypracowana, ale jeżeli się nie uda do 30 czerwca, to spotkamy się tydzień później, dwa tygodnie później, w kolejnym terminie".

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt