Logo Polskiego Radia
Print

Nie będzie negocjowania umowy brexitowej

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 22.06.2019 12:15
  • Przywódcy UE przypominają, że nie będą negocjować umowy brexitowej [posłuchaj]
Przywódcy 27 krajów gotowi do współpracy z nowym premierem Wielkiej Brytanii, ale bez renegocjacji
Premier Theresa May na szczycie UE w Brukseli Foto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Przywódcy 27 krajów gotowi do współpracy z nowym premierem Wielkiej Brytanii, ale umowy brexitowej nie będą renegocjować. Takie stanowisko przyjęli liderzy na zakończeniu szczytu w Brukseli. Ostatnim punktem spotkania unijnych przywódców była dyskusja o przygotowaniach do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Po rezygnacji Theresy May pojawiły się głosy, że nowy premier Wiekiej Brytanii będzie domagał się renegocjacji porozumienia o wyjściu. Dziś unijni przywódcy wysłali sygnał, że nie będzie to możliwe. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział po spotkaniu, że Unia może negocjować z Wielką Brytania kształt przyszłych relacji handlowych. "Jesteśmy otwarci na rozmowy o deklaracji dotyczącej przyszłych kontaktów, ale porozumienie o wyjściu nie będzie renegocjowane" - dodał przewodniczący Rady.

W podobnym tonie wypowiadała się kanclerz Niemiec Angela Merkel - "porozumienie brexitowe zostały już wynegocjowane". Przywódcy 27 krajów podkreślili natomiast, że zrobią wszystko, by uniknąć nieuporządkowanego brexitu.

Data wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii została przesunięta kilka miesięcy temu z końca marca na koniec października.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt