Logo Polskiego Radia
Print

Jacek Czaputowicz zapewnia: jesteśmy za ochroną klimatu

IAR
Dariusz Adamski 26.06.2019 11:26
  • Jacek Czaputowicz: jesteśmy za ochroną klimatu, ale chcemy, żeby inni partycypowali w kosztach (Salon polityczny Trójki)
Jacek Czaputowicz o ochronie klimatu: chcemy, by inni partycypowali w kosztach zmiany naszego przemysłu
PAP/Radek Pietruszka

- Polska energetyka jest oparta na węglu i koszty transformacji energetycznej u nas byłyby większe niż w państwach zachodniej Europy. Chcemy, żeby inni to zrozumieli, wykazali solidarność i partycypowali w kosztach - powiedział w "Salonie politycznym Trójki" szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Podczas trwającego od czwartku do piątku szczytu UE, zapisy wniosków końcowych, mówiących o dojściu UE do neutralności klimatycznej do 2050 roku, zablokowała Polska i kilka innych państw unijnych. Według nieoficjalnych informacji, oprócz naszego kraju, były to Czechy, Estonia i Węgry.

Jacek Czaputowicz był pytany w radiowej Trójce, czy Polska stanęła na drodze o troskę o światowy klimat. – Nie, oczywiście jesteśmy za tym, żeby chronić klimat, żeby ograniczyć zanieczyszczenia, ale to była deklaracja polityczna. Dbamy o to, czy jest pokrycie w tych celach, wiemy, że państwa już mają problem ze zrealizowaniem określonych celów na kilkanaście lat w przód – powiedział szef MSZ.

Jak zaznaczył, część państw UE po dużym sukcesie "zielonych partii" chciało zrobić gest ze względów politycznych w stronę tego elektoratu. – Raczej chodzi tu o wydźwięk propagandowy, reakcję na wyniki wyborów, niż o głęboką analizę – ocenił Jacek Czaputowicz.

– Cel jest dobry: ograniczyć emisję, zapewnić równowagę klimatyczną, nie produkować zanieczyszczeń czy dwutlenku węgla więcej niż znika z atmosfery. Ale musimy też widzieć to w kontekście konkurencyjności samej UE. Jak to jest w innych państwach pozaeuropejskich – Chiny, Stany Zjednoczone, Ameryka Południowe, Indie to przecież państwa, które także wpływają na klimat – zauważył szef MSZ.

Jak mówił, polskie postulaty to zapewnienie konkurencyjności i ponoszenie wspólnie kosztów wynikających z działań na rzecz ochrony klimatu i transformacji energetycznej. – Przez to, że Polska energetyka oparta jest na węglu, koszty byłyby większe niż w niektórych państwach Unii zachodniej. Chcemy, żeby inni to zrozumieli, wykazali solidarności, partycypowali w kosztach zmiany przemysłu naszego generalnie czy też zasilania energetycznego w Polsce – powiedział szef polskiej dyplomacji.

Dodał, że Polska stawia pytanie, kto zapłaci za kwestie ekologiczne. – Nie możemy zgodzić się na to, żeby późnej ponosić koszty dostosowania naszej gospodarki do wymagań, jak na razie, po części abstrakcyjnych – powiedział Jacek Czaputowicz.

Według niego Komisja Europejska powinna przedstawić to, jak widzi dochodzenie do tego w całej UE w poszczególnych państwach i jak widzi też udział KE w kosztach zmian.

PAP/PR Trójka/PolskieRadio24/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt