Logo Polskiego Radia
Print

Premier: wierzę, że uda nam się uzgodnić stanowiska

IAR
Dariusz Adamski 02.07.2019 12:12
  • Przywódcy unijnych krajów rozpoczynają naradę poświęconą obsadzie najwyższych stanowisk we Wspólnocie. Wczorajszy szczyt w tej sprawie został zawieszony. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
Premier Mateusz Morawiecki przyznał, że rozmowy na unijnym szczycie w sprawie stanowisk nie będą łatwe
PAP/Wojciech Olkuśnik

- Ale wierzę, że uda nam się uzgodnić stanowiska. Jestem dobrej myśli, choć to będzie trudne - powiedział szef rządu przed rozpoczęciem szczytu Unii Europejskiej.

Mateusz Morawiecki mówił, że jest to kluczowy moment. Przypomniał, że dziś zbiera się Parlament Europejski, który na tym posiedzeniu wybierze swojego przewodniczącego. Zdaniem premiera, ważne jest, aby wybrani zostali kandydaci, na których zgodzi się ogromna większość państw członkowskich. - Nowe czasy potrzebują nowych ludzi, nowych idei, nowych otwarć i dlatego te kryteria, które sobie na samym początku ustaliliśmy i które też są ujęte od strony formalnej są bardzo ważne - chcemy, żeby kandydaci byli dobrani między innymi na zasadach pewnej równowagi geograficznej - mówił szef rządu .

Mateusz Morawiecki poinformował, że właściwie codziennie odbywają się spotkania koordynacyjne państw Grupy Wyszehradzkiej, spotkania bilateralne, rozmowy telefoniczne. - Polska chce, żeby kompromis był dobry, żeby uwzględniona była perspektywa Polski, krajów Grupy Wyszehradzkiej i Europy Środkowej - dodał.

Powodem fiaska rozmów był sprzeciw krajów Grupy Wyszehradzkiej i Włoch wobec kandydatury Fransa Timmermansa na przewodniczącego Komisji Europejskiej.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt