Logo Polskiego Radia
Print

Kraje UE za przyjęciem państw bałkańskich. Deklarują współpracę

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 06.07.2019 12:41
  • Bilans Szczytu Bałkanów Zachodnich w Poznaniu. Relacja Katarzyny Ingram [posłuchaj]
Kraje bałkańskie powinny wejść do Unii Europejskiej - tak uważa większość uczestników zakończonego w Poznaniu Szczytu Bałkanów Zachodnich
Foto: Jakub Szymczuk/KPRP

Na rozmowy do stolicy Wielkopolski przyjechali politycy ośmiu krajów Unii Europejskiej i sześciu z południa kontynentu.

Politycy rozmawiali o wsparciu państw bałkańskich na drodze do Zjednoczonej Europy.

Zarówno politycy jak i eksperci przyznają, że nie ma na razie możliwości przyjmowania w najbliższych miesiącach kolejnych krajów do Unii Europejskiej.

Jednak politycy w Poznaniu deklarowali, że ostatecznie ich zdaniem państwa bałkańskie powinny znaleźć się we Wspólnocie. - Wierzę głęboko w to, że niedługo ta integracja zakończy się pełnym sukcesem i te 6 krajów będą częścią Unii Europejskiej - mówił Mateusz Morawiecki.

Z kolei niemiecka kanclerz Angela Merkel mówiła w Poznaniu, że wejście krajów bałkańskich do Unii jest w interesie wszystkich krajów kontynentu.

- Jeśli przyjrzymy się mapie Europy, to państwa Bałkanów Zachodnich są częścią Europy z punktu widzenia strategicznego i graniczą z państwami Unii Europejskiej - dodała niemiecka kanclerz.

"Trzeba pracować nad standardami"

Premier Macedonii Północnej, jednego z krajów deklarujących chęć członkostwa w Unii, Zoran Zaev zapowiedział, że wszystkie państwa będą pracować nad reformami wewnętrznymi.

- Będziemy nawzajem motywować się do poprawy poziomu życia naszych obywateli. Za kilka lat na pewno będziemy już członkami Unii Europejskiej, ale już teraz musimy pracować nad standardami w naszych krajach - mówił Zoran Zaev w Poznaniu.

Osiem krajów unijnych, których władze przyjechały do Poznania, zadeklarowały kolejne wpłaty do unijnego funduszu inwestycyjnego na Bałkanach. Z tych pieniędzy mają być tworzone projekty pomocowe, głównie przy poprawie sytuacji gospodarczej, szkoleniach administracji państwowej oraz w rozwijaniu połączeń drogowych i infrastrukturalnych.

Deklaracje współpracy

Kraje Unii Europejskiej i Bałkanów Zachodnich chcą rozwijać współpracę. Obszarami wspólnych działań mogą być projekty infrastrukturalne, walka z korupcją i wymiana młodzieży.

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczał, że Polska dzieli się z krajami Bałkanów Zachodnich doświadczeniami w zakresie wzmacniania instytucji państwowych, samorządowych i podatkowych oraz doświadczeniami zwalczania korupcji.

Angela Merkel podkreślała, że kraje południa mają znaczące sukcesy w rozwijaniu połączeń, w inwestycjach infrastrukturalnych i budowaniu mostów. Kanclerz Niemiec zwróciła także uwagę na działania dotyczące młodzieży.

- Mamy również organizację wymiany młodzieży sześciu państwa Bałkanów Zachodnich. A także współpracę akademii nauk tych państw. W tej chwili weszła w życie umowa roamingowa między państwami Bałkanów Zachodnich. Polska prezydencja zadbała też o to, żeby w przyszłości była uznawalność certyfikatów i dyplomów - mówi Angela Merkel.

Premier Bułgarii Bojko Borisow zaproponował premierowi Macedonii Zoranowi Zaewowi, by podczas prezydencji tych dwóch państw w procesie berlińskim w przyszłym roku kolejnym obszarem współpracy była ekologia i wszystko co może przyczynić się do ochrony przyrody na Bałkanach Zachodnich.

- Jeżeli jest na Bałkanach jest coś takiego z czego jesteśmy bardzo dumni, to wyjątkowa przyroda, piękno krajobrazów i czystość powietrza, wody, w ogóle całej przyrody - mówi premier Bułgarii.

Tematem szczytu w Poznaniu była też integracja Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską.

Proces berliński

Pomoc dla krajów bałkańskich to część rozpoczętego pięć lat temu przez Niemcy procesu berlińskiego. Polega on na wsparciu dla państw południa Europy, które chciałyby w przyszłości wstąpić do Unii Europejskiej. Chodzi o sześć krajów - Albanię, Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę, Kosowo, Macedonię Północną oraz Serbię.

Przewodnictwo w pracach procesu prowadzi obecnie Polska, stąd organizacja szczytu w Poznaniu.

IAR/PAP/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt