Logo Polskiego Radia
Print

Iran będzie wzbogacał uran

IAR / PAP
Dariusz Adamski 07.07.2019 17:06
  • Iran będzie wycofywał się z porozumienia nuklearnego. Relacja Anny Dudzińskiej (IAR)
  • Unia Europejska wzywa Iran do zaprzestania działań wzbogacających uran i przestrzegania porozumienia nuklearnego. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
Iran zapowiada, że będzie wycofywał się z kolejnych postanowień porozumienia nuklearnego
PAP/EPA/IRANIAN PRESIDENCY OFFICE HANDOUT

Według agencji Reutersa zacznie od wzbogacania uranu do poziomu powyżej 3.67 procent rozszczepionego izotopu czyli ponad limity zapisane w zwartej cztery lata temu umowie.

Informacja o rozpoczęciu wzbogacania uranu ponad poziom zapisany w porozumieniu została ogłoszona w czasie konferencji prasowej w Teheranie.

Irańczycy poinformowali że co 60 dni będą wycofywać się z kolejnych zapisów umowy aż do momentu, gdy pozostali sygnatariusze nie zagwarantują ochrony przed amerykańskimi sankcjami uniemożliwiającymi Iranowi sprzedaż ropy naftowej. Ponad rok temu Waszyngton wycofał się jednostronnie z umowy, której sygnatariuszami są także Chiny, Rosja, Wielka Brytania, Francja i Niemcy.

Wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Iranu Abbas Arakczi podkreślił dzisiaj, że jego kraj otwarty jest na negocjacje w tej sprawie. - Jeśli nasi partnerzy nie skorzystają z tej okazji, to nie będzie wątpliwości, że opuścimy porozumienie - ogłosił minister.

Komentatorzy podkreślają, że do produkcji broni jądrowej potrzebny jest uran wzbogacony do poziomu 90 procent. Wcześniej prezydent Iranu Hasan Rowhani zapowiedział, że jego kraj wyprodukuje uran wzbogacony do takiego poziomu do "jakiego będzie potrzebował".

To kolejna deklaracja Teheranu naruszająca zapisy umowy nuklearnej. Wcześniej Republika Islamska zwiększyła limity magazynowania uranu ponad - zapisany w umowie - poziom 300 kilogramów.

Porozumienie nuklearne sprzed 4 lat przewidywało ograniczenie irańskich zapasów uranu z 12 ton do 300 kilogramów. Przez kolejnych 15 lat kraj ten miał nie gromadzić tak zwanych zapasów ciężkiej wody a wytwarzane paliwo jądrowe nie mogło być wykorzystywane do produkcji broni jądrowej. Przed umową nuklearną Teheran wzbogacał uran do poziomu 20 procent rozszczepionego izotopu.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt