Logo Polskiego Radia
Print

Szef dyplomacji Chin z wizytą w Warszawie

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 08.07.2019 17:21
  • Paulina Pendrakowska z Instytutu Boyma o wizycie szefa chińskiej dyplomacji w Warszawie[posłuchaj]
Wang Yi rozmawiał z Jackiem Czaputowiczem, ministrem spraw zagranicznych, o wspólnym handlu, 5G i relacjach z USA
Ministrowie Wang Yi i Jacek Czaputowicz w trakcie spotkania w WarszawieMinistrowie Wang Yi i Jacek Czaputowicz w trakcie spotkania w WarszawiePAP/Marcin Obara

Wspólny handel, rozwój sieci 5G, relacje ze Stanami Zjednoczonymi - między innymi te tematy poruszyli podczas spotkania w Warszawie Ministrowie Spraw Zagranicznych Polski i Chin, Jacek Czaputowicz i Wang Yi.

Polski szef dyplomacji podkreślał, że dla niego ważne jest zwiększenie dostępu do chińskiego rynku dla polskich firm. W tej chwili wartość wymiany handlowej między Polską a Chinami wynosi około 33 mld dolarów, zaledwie siedem procent z tego to polski eksport. Jak mówił Jacek Czaputowicz, Polska będzie kontynuowała dialog z Chinami na rzecz eliminowania barier w dostępie polskich produktów do tamtejszego rynku.

Wang Yi przekazał między innymi informacje, że samoloty LOT-u będą mogły częściej kursować do Pekinu - do siedmiu razy w tygodniu.

Szef chińskiej dyplomacji pytany był przez dziennikarzy również o rozwój sieci 5G w Europie. Liderem tej technologii są w tej chwili firmy chińskie, tymczasem instytucje europejskie wyrażały obawy związane z możliwym monopolem Chin na europejskim rynku telekomunikacyjnym.

Wang Yi zaznaczył, że liczy na "równe podejście" do podmiotów, które chcą rozwijać 5G. Jak dodał minister "5G jest naturalnym przełomem technologicznym, który przychodzi wraz z rozwojem nauki. Ten rozwój musi być dzielony przez wszystkie kraje i nie może być kontrolowany tylko przez jedno państwo".

Wang Yi dzisiaj spotka się jeszcze z premierem Mateuszem Morawieckim, jutro będzie rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą.

Z Pauliną Pendrakowską z Instytutu Boyma rozmawiał Przemysław Pawełek.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt