Logo Polskiego Radia
Print

Ponad połowa Ukraińców gotowa do kompromisu ws. Donbasu

IAR
Dariusz Adamski 09.07.2019 11:44
  • Ukraina - ponad połowa Ukraińców gotowa do kompromisu w sprawie Donbasu. Materiał Pawła Buszki (IAR)
Większość ukraińskiego społeczeństwa dopuszcza rozwiązania kompromisowe w uregulowaniu konfliktu w Donbasie
Zniszczony ostrzałem artyleryjskim dom w DonbasieZniszczony ostrzałem artyleryjskim dom w DonbasiePAP/EPA/ALEXANDER ERMOCHENKO

Tak wynika przeprowadzonych nad Dnieprem badań socjologicznych. Z sondażu wynika też, że to, na jak daleko posunięte ustępstwa wobec Rosji i bojówkarzy gotowi zgodzić się Ukraińcy zależy od ich sympatii politycznych.

Sondaż wykonało Centrum Razumkowa. Około 50 procent respondentów jest zdania, że w celu uzyskania pokoju w Donbasie należy zgodzić się na kompromisy, ale nie każde. Kolejne 20 procent jest zdania, że pokój na wschodzie Ukrainy wart jest każdego kompromisu. Wśród takich kompromisów około 1/3 Ukraińców zgodziłoby się na specjalny status dla Donbasu, tylu respondentów pozytywnie oceniło też nadanie językowi rosyjskiemu statusu języka państwowego. Ponad 40 procent zgodziłoby się na rozmowy Ukrainy z przywódcami tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republik Ludowych.

Najbardziej skorzy do kompromisów na rzecz Rosji i bojówkarzy są sympatycy prorosyjskiej partii

Platforma Opozycyjna, najmniej partii byłego prezydenta Petra Poroszenki - Europejska Solidarność.

Działania wojenne w części Donbasu trwają od 2014 roku. Od tego czasu Rosja wspiera separatystów swoim uzbrojeniem i żołnierzami.

IAR/dad

tags: Ukraina
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt