Logo Polskiego Radia
Print

Porozumienie ws. reformy emerytalnej

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 30.03.2012 13:18
  • Rozmowa z politologiem doktorem Olgierdem Annusewiczem.mp3
Premier Donald Tusk (PO) i wicepremier Waldemar Pawlak (PSL) uzgodnili rządowy projekt ustawy emerytalnej.
Donald Tusk i Waldemar Pawlak w SejmieDonald Tusk i Waldemar Pawlak w Sejmiefot. PAP/Radek Pietruszka

Koalicja PO-PSL porozumiała się w sprawie reformy emerytur. Mężczyźni i kobiety będą przechodzili na nie w wieku 67 lat, jak chciał premier Donald Tusk, jednak będzie też możliwość wcześniejszego pobierania cząstkowego świadczenia i udogodnienia dla kobiet rodzących dzieci.
O porozumieniu poinformowali w południe na wspólnej konferencji premier Donald Tusk i wicepremier Waldemar Pawlak. Premier Tusk zapowiedział, że projekt ustawy trafi na posiedzenie rządu w ciągu trzech tygodni. Szef rządu po raz kolejny sprzeciwił się też referendum dotyczącym reformy emerytalnej i zapowiedział w tej sprawie dyscyplinę partyjną w klubie PO. Wicepremier Pawlak poinformował, że w klubie PSL taka dyscyplina również będzie obowiązywała.
Koalicyjny kompromis zakłada, że kobiety i mężczyźni będą przechodzili na emeryturę w wieku 67 lat, jednak zmianę tę mają złagodzić emerytury cząstkowe. Na te wcześniejsze emerytury kobiety będą mogły przechodzić w wieku 62 lat, a mężczyźni - w wieku 65 lat. Ta emerytura będzie finansowana z własnego kapitału emerytalnego. Cząstkowe świadczenie będzie wynosiło 50 procent wypracowanego. Wymogiem jego otrzymania będzie przepracowanie 35 lat w przypadku kobiet i 40 w przypadku mężczyzn. Świadczenie cząstkowe będzie można łączyć z pracą, jednak pobieranie go oznacza niższą emeryturę po 67. roku życia.
Premier zapowiedział też pomoc dla rodzin, decydujących się na dzieci. Chodzi o możliwość sfinansowania składki emerytalnej za czas urlopu wychowawczego dla wszystkich kobiet rodzących dzieci lub drugiego rodzica, który podejmie się obowiązku wychowawczego. To świadczenie będzie też przysługiwało kobietom z dziećmi, opłacającym KRUS i podejmującym działalność gospodarczą oraz samotnym matkom. Składki kobiet, które nie pracowały, mają wynieść 75 procent składek pracujących. Ponadto, w projekcie przyszłorocznego budżetu ma się znaleźć około 250 milionów złotych na żłobki. Wysokość tej kwoty zależy jednak od tego w jakim stopniu zaangażują się w to samorządy terytorialne.
Podczas konferencji wicepremier Waldemar Pawlak wyraził opinię że porozumienie w sprawie emerytur odzwierciedla stanowisko Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Wicepremier powiedział, że porozumienie wydłuża wiek emerytalny, ale równocześnie daje możliwość wcześniejszego odejścia z pracy.
Odbyło się też też spotkanie premiera z liderem SLD Leszkiem Millerem w sprawie poparcia reformy emerytalnej. Donald Tusk ma też dziś spotkać się z Ruchem Palikota. Szef rządu zabiega o wsparcie tych dwóch opozycyjnych ugrupowań do poparcia koalicyjnego projektu reformy.

IAR/MS

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt