Logo Polskiego Radia
Print

13. rocznica największego rozszerzenia UE

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 01.05.2017 12:32
  • 13. rocznica największego rozszerzenia Unii Europejskiej.mp3
1 maja 2004 roku do UE dołączyło 10 państw. Teraz, po raz pierwszy w historii, jakiś kraj chce Unię opuścić
Komisja Europejska/materiały prasowe

Mija 13. rocznica największego rozszerzenia Unii Europejskiej. 1 maja 2004 roku do Wspólnoty dołączyło 10 państw, między innymi Polska. Teraz, po raz pierwszy w historii, jakiś kraj chce Unię opuścić. Trwają przygotowania do Brexitu i negocjacji o warunkach wyjścia Wielkiej Brytanii.

Ostatnie rocznice największego rozszerzenia w historii Unii nie były obchodzone w najlepszych nastrojach. We wcześniejszych latach Wspólnota zmagała się z kryzysem gospodarczym, migracyjnym, straciła chęć do przyjmowania kolejnych krajów. Ale ten rok jest najtrudniejszym, bo dodatkowo w 60. rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich Wielka Brytania przysłała oficjalny wniosek o woli wyjścia z Unii Europejskiej. "Jeden kraj nie jest szczęśliwy z członkostwa w klubie i chce z niego wyjść. Teraz Unia musi się zastanowić co zrobić, żeby kolejne państwa nie poszły jego śladem" - skomentował w rozmowie z Polskim Radiem Pieter Cleppe, ekspert brukselskiego biura instytutu Open Europe w Londynie.

W Unii trwa obecnie dyskusja w jaki sposób powinna się ona zmieniać. Kraje Europy Środkowo-Wschodniej mówią o odebraniu części kompetencji Komisji Europejskiej i zwiększeniu roli państw narodowych. W Europie Zachodniej coraz głośniej mówi się o tworzeniu Unii wielu prędkości.

IAR/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt