Logo Polskiego Radia
Print

Ukraina: nieuczciwi pośrednicy pracy w Polsce

IAR / PAP
Dariusz Adamski 25.04.2018 19:12
  • Na Ukrainie przygotowywana jest kampania informacyjna skierowana do chętnych do pracy w Polsce. Relacja Pawła Buszki (IAR)
Zdecydowana większość pracujących w Polsce Ukraińców korzysta z nielegalnych pośredników
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneIAR/Krystian Dobuszyński

Często też ukraińscy pracownicy są ofiarami oszustw dokonywanych przez takich pośredników. Aby temu zapobiec, przygotowywana jest kampania informacyjna skierowana do Ukraińców.

Jak wyjaśnia Wasyl Wosokobojnyk, szef ukraińskiego związku pośredników pracy zagranicznej, ukraińscy pracownicy są oszukiwani przez firmy i osoby podające się za pośredników pracy. Jak zaznacza, w 2017 roku Polska wydała 1 mln 700 tysięcy oświadczeń o zatrudnieniu Ukraińców, a jedynie 12 tysięcy

osób skorzystało z pośrednictwa legalnych firm. Wasyl Woskobojnyk podkreśla, że nielegalne agencje zatrudnienia bezprawnie pobierają opłaty od pracowników, ale przede wszystkim masowo oszukują i nie wywiązują się z obietnic pracy.

Lekarstwem na to negatywne zjawisko ma być kampania informacyjna - zorganizuje ją w następnym miesiącu Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza. Jak wyjaśnia szef Izby Jacek Piechota kampania ma być skierowana do Ukraińców, którzy rozważają możliwość pracy w Polsce. W mediach i internecie Ukraińcy usłyszą jasny przekaz przekonujący do nie płacenia za pośrednictwo pracy w Polsce.

W Polsce legalnie pracuje ponad milion Ukraińców, zaś według szacunków- nawet kilkaset tysięcy wykonuje pracę bez odpowiednich zezwoleń.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt