Logo Polskiego Radia
Print

Coraz mniej Polaków chce wyjeżdżać

IAR / PAP
Dariusz Adamski 22.05.2018 18:14
  • Coraz mniej Polaków myśli o emigracji zarobkowej - raport Work Service (IAR)
Raport Work Service mówi o historycznej - najniższej ilości Polaków chętnych do wyjazdu w celach zarobkowych
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneIAR/Łukasz Kowalski

Z sondażu, który na zlecenie Work Service przeprowadził instytut badawczy Kantar Millward Brown, wynika, że najchętniej wybieranym przez Polaków kierunkiem są Niemcy.

87 procent Polaków nie myśli o emigracji zarobkowej, a rozważa ją jedynie 12 procent. Jak wynika z raportu agencji Work Service pt. "Migracje zarobkowe Polaków VIII", jest to najniższy wynik w historii badań.

Prezes Work Service Maciej Witucki zaznacza jednak, że w grupie chcącej opuścić Polskę są osoby, które jeszcze nigdy tego nie robiły. Większe jest zatem ryzyko, że nasza gospodarka "straci" ich na stałe.

- Widzimy, że 56 proc. osób myślących o emigracji to debiutanci, a więc Polacy po raz pierwszy planujący ten krok. Paradoksalnie nie są to jedynie osoby młode. W tej grupie przeważają Polacy w średnim wieku, którzy zdobyli już doświadczenie na polskim rynku pracy. Biorąc pod uwagę te wszystkie trendy możemy powiedzieć, że nie tylko nowa (mniej liczna) grupa Polaków planuje wyjechać, ale pojawiają się w niej osoby chcące po raz pierwszy spróbować życia za granicą, a przy tym rośnie ryzyko, iż nasza gospodarka w trwały sposób może te osoby utracić – stwierdził.

Za granicę bez wykształcenia

Jak wynika z raportu, prawie 90 procent ludzi, którzy chcą wyjechać nie ma wyższego wykształcenia.

- Co istotne, 85 proc. planujących wyjazd stanowią osoby niemające wyższego wykształcenia. Obecnie tylko 1/5 Polaków z wykształceniem zawodowym myśli o wyjeździe, co stanowi wskazanie o 9 pkt. proc. niższe niż w poprzedniej edycji - napisano w raporcie.

Głównym i niezmiennym powodem, który skłania Polaków do emigracji, są wyższe niż w naszym kraju zarobki. Drugim wyższy standard życia, a na trzecim miejscu znalazły się sprawy związane z polityką socjalną. Na pytanie, na jak długo zdecydowaliby się na wyjazd za granicę, 24 proc. ankietowanych odpowiedziało, że na stałe, 20 proc. - na kilka lat, 18,5 proc. - na około 3 miesiące, 13 proc. - na około roku.

Centralna Polska chce wyjechać

W raporcie zwrócono uwagę, że 69 proc. badanych, którzy chcą emigrować, ma pracę, a jedynie 13 proc. bezrobotnych myśli o wyjeździe.

- Pod względem miejsca zamieszkania wyróżnia się region centralny: województwa mazowieckie i łódzkie, w których 31 proc. respondentów myśli o emigracji. Dla porównania, na Dolnym Śląsku podobne deklaracje składa tylko 5 proc. Polaków. Ponad 2/3 potencjalnych emigrantów pochodzi z terenów wiejskich lub małych miejscowości do 100 tys. mieszkańców - napisano w raporcie.

Główne kierunki, które chcieliby obrać potencjalni emigranci to:

Niemcy - 31 proc.

Holandia - 15 proc.

Wielka Brytania - 6 proc.

IAR/PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt