Logo Polskiego Radia
Print

Estonia - ostatni przystanek pielgrzymki Franciszka

IAR / PAP
Dariusz Adamski 25.09.2018 10:47
  • Papież Franciszek kończy dzisiaj czterodniową wizytę w krajach bałtyckich. Relacja Kamila Zalewskiego
  • Tallin: papież o potencjale Estonii i zagrożeniach ze strony technologii. Materiał Kamila Zalewskiego
Papież Franciszek przybył do Estonii. To ostatni etap jego czterodniowej podroży do krajów bałtyckich
Papież tuż po przylocie do TallinaPapież tuż po przylocie do TallinaPAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Na lotnisku w Tallinie papież został powitany przez prezydent Estonii Kersti Kaljulaid. Dzieci w strojach ludowych wręczyły Franciszkowi kwiaty.

Franciszek z lotniska pojechał do Pałacu Prezydenckiego, gdzie odbędzie się oficjalna ceremonia powitania i wizyta kurtuazyjna u prezydenta. Potem papież w Ogrodzie Różanym prezydenckiej rezydencji spotka się przedstawicielami władz i korpusem dyplomatycznym.

Papież Franciszek zabierając głos w Ogrodzie Różanym Pałacu Prezydenckiego wyraził radość z tego, że mógł przyjechać do europejskiej stolicy najdalej wysuniętej na północ i przypomnial, że mieszkańcy Estonii z dumą nazywają go "Krainą Maryi". "Myśl o Maryi przywołuje we mnie dwa słowa: pamięć i owocność.

Jest ona kobietą pamięci, która strzeże wszystkiego, czym żyje, jak skarb, w swoim sercu. Jest też płodną matką, która rodzi swego Syna." - powiedział papież i dodał, że chciałby myśleć o Estonii jako "ziemi pamięci i owocności". . .

Franciszek mółwił też, że pomimo trudnej historii Estonia uczyniła ogromny postęp w ciągu ostatnich 25 lat, a kraj mimo, że mały, jest jednym z pierwszych pod względem potencjału społecznego i innowacji. - Bycie krajem pamięci oznacza umiejętność, by pamiętać, że miejsce, jakie dzisiaj zajmujecie, jest wynikiem wysiłku, pracy, ducha i wiary waszych ojców - zaznaczył. Ojciec Święty przypomniał też, że w społeczeństwach technokratycznych zauważa się utratę sensu i radości życia, a zaufanie technologiom prowadzi do zaniku więzi międzyludzkich. - Nie ma gorszej alienacji, niż doświadczać, że nie mamy korzeni, nie należymy do nikogo - mówił Franciszek.

Estonia jest jednym z najmniej religijnych krajów w Europie. Większa część mieszkańców określa siebie jako osoby bezwyznaniowe. Z kolei wyznania z największą liczbą wiernych to protestantyzm i prawosławie.

Papież weźmie dziś udział w spotkaniu ekumenicznym z młodzieżą oraz odprawi mszę świętą.

Wizyta w Estonii jest ostatnią podczas zagranicznej podróży apostolskiej do krajów bałtyckich.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt