Logo Polskiego Radia
Print

Polskie dzieci odebrane rodzicom wracają do kraju

IAR
Dariusz Adamski 27.09.2018 16:48
  • W środę wieczorem z Hamburga do Polski wrócił 9-letni chłopiec, o powrót którego starała się babcia dziecka i resort sprawiedliwości (IAR)
Z Hamburga do kraju wrócił 9-letni chłopiec, o powrót którego starała się babcia dziecka i resort sprawiedliwości
Sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michał Wójcik i mecenas Stefan Hambura podczas konferencji prasowej "Polskie dzieci wracają do kraju – sukces nowej polityki Ministerstwa Sprawiedliwości" w Warszawie. 

Sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michał Wójcik i mecenas Stefan Hambura podczas konferencji prasowej "Polskie dzieci wracają do kraju – sukces nowej polityki Ministerstwa Sprawiedliwości" w Warszawie. PAP/Rafał Guz

O powrocie zdecydował niemiecki sąd. Również sąd brytyjski zdecydował o wydaniu czwórki rodzeństwa i wkrótce polskie dzieci wrócą do kraju.

Michał Wójcik - wiceminister sprawiedliwości mówił, że dwa lata temu zwróciła się do niego z prośbą o pomoc babcia 9-letniego chłopca wymagającego specjalistycznej opieki. Teraz dziecko będzie wychowywane przez dziadków w Polsce, niedaleko Bielska-Białej. Wiceminister podkreślił, że jest to zwieńczenie 2-letnich zabiegów i starań o dobro dziecka.

Mecenas Stefan Hambura apelował do rodziców o zgłaszanie się w podobnych sprawach do ministerstwa sprawiedliwości. W przypadku spodziewanych kłopotów w opiece nad dziećmi za granicą radził jak najszybsze udanie się do polskiego przedstawicielstwa po to, aby nie popełnić błędów.

Miesiąc temu weszła w życie ustawa, która wprowadziła rozwiązania upraszczające i przyspieszające procedury w przypadkach, gdy władze innych krajów oddzieliły dzieci od polskich rodziców, ale zgadzają się, aby trafiły one do Polski. Ustawa reguluje też kwestie finansowe związane z pobytem dziecka na terenie Polski oraz wprowadza sądy specjalistyczne.

Ministerstwo sprawiedliwości zabiega na forum Unii Europejskiej o wprowadzenie spójnych dla całej Wspólnoty zasad , które będą chronić praw dzieci trafiających do rodzin zastępczych. Chodzi o zmianę unijnego rozporządzenia (Bruksela II bis), tak aby dzieci - w razie konieczności - były umieszczane w rodzinie zastępczej, w której zachowane zostaną ich więzi rodzinne, językowe i kulturowe.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt