Logo Polskiego Radia
Print

74. rocznica upadku Powstania Warszawskiego

PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 02.10.2018 14:35
  • 74. rocznica upadku Powstania Warszawskiego [posłuchaj].mp3
Walczyli 63 dni, poddali się po zajadłej i krwawej walce, dziś oddajemy hołd ich bohaterstwu
Foto: domena publiczna

74 lata temu, 2 października 1944 roku upadło Powstanie Warszawskie. Dowódcy zrywu pozbawieni nadziei na pomoc sojuszników oraz w obliczu zagrożenia głodem zdecydowali się poddać miasto. Tym samym po 63 dniach zakończyła się walka o wyzwolenie Warszawy, która zgodnie z rozkazem Himmlera miała następnie zniknąć z powierzchni ziemi.

Powstanie Warszawskie było to największym zrywem niepodległościowym Armii Krajowej i największą akcja zbrojną podziemia w Europie okupowanej przez Niemców. Układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie, zawarty w Ożarowie koło Warszawy podpisali przedstawiciele Komendy Głównej AK, pułkownicy: Kazimierz Iranek-Osmecki "Heller" i Zygmunt Dobrowolski "Zyndram". Ostatnie oddziały powstańcze złożyły broń 5 października.

Zgodnie z porozumieniem, żołnierze Armii Krajowej mieli mieć zagwarantowane wszelkie prawa wynikające z Konwencji Genewskiej z 1922 roku, dotyczącej traktowania jeńców wojennych.

W czasie walk zginęło 18 tysięcy powstańców oraz według różnych źródeł - od 130. do 180. tysięcy osób cywilnych zostało zabitych, rannych lub uznano je za zaginione. Do niewoli dostało się 16 tysięcy żołnierzy. Według historyków, do dziś nie jest możliwe ustalenie dokładnych danych. Straty niemieckie wyniosły blisko 25 tysięcy zabitych i rannych.

W wyniku walk oraz bezpośrednio po nich zniszczeniu uległo około 55 - 60% zabudowy miasta, są jednak miejsca (np. Stare Miasto) gdzie zniszczenia sięgały ponad 90%.

Relacja Ewy Plisieckiej.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt