Logo Polskiego Radia
Print

Polityk PO używa nazistowskiej grafiki by uderzyć w PiS

IAR / PAP
Dariusz Adamski 15.10.2018 10:40
Politycy PiS na przeróbce nazistowskiego plakatu. Poseł PO Grzegorz Furgo udostępnia grafikę w serwisie Twitter
Tweet posła (po lewej) i nazistowski plakatTweet posła (po lewej) i nazistowski plakatTWITTER.COM/WIKTOR FURMAN

Grzegorz Furgo, poseł Platformy Obywatelskiej, wrzucił na Twittera grafikę, która przedstawia czołowych polityków PiS jako czarne charaktery atakujące domostwo. Jest to przeróbka plakatu pochodzącego z czasów II wojny światowej, kolportowanego przez nazistów.

„Wymowna ta grafika…#IdźNaWybory#IdęNaWyboryzepsulicięPolsko” – napisał Furgo w tweecie. Na przerobionej grafice widzimy Jarosława Kaczyńskiego, Antoniego Macierewicza, Zbigniewa Ziobrę i Mateusza Morawieckiego „krążących nad domostwem. Na dole widnieje napis: ”Złe duchy nad Twoim domem! Wspieraj UE, a zostaniesz uratowany.”

Bardzo podobną grafikę kolportowali Niemcy na terenach Polski podczas II wojny światowej. Jako czarne charaktery pokazano wówczas liderów antyniemieckiej koalicji, czyli przywódcy ZSRR Józefa Stalina, premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla i prezydenta Stanów Zjednoczonych Franklina Delano Roosevetla a podpis brzmiał: "Złe duchy nad Twoim domem! Pracuj z Niemcami, a zostaniesz uratowany".

Poseł po głosach krytyki usunął wpis i przeprosił. "Kontrowersyjną grafikę usunąłem, przyznając, że nie miałem zielonego pojęcia, że istnieje podobny oryginał z czasów II wojny światowej. Wszystkich, którzy zostali urażeni przepraszam" - napisał na Twitterze Furgo.

Pytany o powody swego zachowania, Furgo wyjaśnił, że "grafikę znalazł na Facebooku" i przekazał dalej "nie mając zielonego pojęcia, że istnieje taki oryginał". - Zobaczyłem to w internecie i podałem dalej, przecież sam tego nie robiłem - powiedział poseł Platformy.

- Bardziej patrzyłam na to, jak na satyrę tego, co się dzieje w kraju, niż był to jakiś zły wątek - zapewnił Furgo. Jak zaznaczył, po odzewie, który do niego dotarł, przeprosił i usunął cały wpis. - Nic więcej nie można było zrobić. Żadnych złych konotacji tutaj nie było - podkreślił.

Dopytywany o ewentualne konsekwencje swojego wpisu, Furgo powiedział: "Nie boję się żadnych konsekwencji, bo raz - ani nic złego nie miałem na myśli, a dwa - ta grafika, którą ja przedstawiłem nie była nazistowska".

- Nie miałem zielonego pojęcia, że taki oryginał istnieje, przecież nie znam wszystkich plakatów wywodzących się z II wojny światowej - wyjaśnił poseł PO.

Grzegorz Furgo wszedł do Sejmu w 2015 roku z list Nowoczesnej z okręgu gdyńskiego. W kwietniu 2017 roku przeszedł do Platformy Obywatelskiej. Jest członkiem Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji Zdrowia.

Polskie Radio 24

tags: PiS, PO
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt