USA: test najnowszej rakiety. Broń trafi też do Polski
IAR / PAP
Dariusz Adamski
29.10.2018 13:26
W USA przeprowadzono udany test przechwycenia nieprzyjacielskiej rakiety balistycznej za pomocą pocisku kinetycznego
Zdjęcie ilustracyjnepixabay/SpaceX-Imagery/CC0 Creative Commons
Jak donosi portal Space24.pl, był to drugi udany test systemu Standard Missile-3 Block IIA (SM-3 Block IIA), spośród ogółem czterech dotychczas przeprowadzonych tego typu prób. Po wdrożeniu takie pociski mają trafić m. in. na wyposażenie amerykańskiej bazy obrony przeciwrakietowej w polskim Redzikowie.
Standard Missile-3 Block IIA rozwijany jest przez Stany Zjednoczone we współpracy z Japonią. Pociski tego typu mogą być odpalane z pokładów dostosowanych do tego okrętów lub też z nabrzeżnych instalacji morskiego systemu obrony przeciwbalistycznej Aegis Balistic Missile Defense (Aegis BMD) – Aegis Ashore.
W ramach amerykańsko-japońskiej współpracy przy budowie SM-3 koncern Raytheon jest odpowiedzialny za hardware, rozwój systemu i jego całościową integrację. Mitsubishi Heavy Industries nadzoruje natomiast m.in. prace nad silnikami dla drugiego i trzeciego stopnia rakiety przechwytującej - czytamy na Space24.pl.
Pierwsza, udana próba SM-3 Block IIA miała miejsce w lutym 2017 r. Kolejne dwa podejścia, w czerwcu 2017 r. i styczniu 2018 r., zakończyły się porażkami. To ostatnie fiasko pociągnęło za sobą koszty na poziomie 130 mln USD.
Czwartą próbę U.S. Navy i Missile Defence Agency (MDA) zorganizowały w piątek 26 października br. Makieta wrogiego pocisku balistycznego została wystrzelona z Pacific Missile Range Facility w hawajskim Kauai. Pocisk przechwytujący został zaś odpalony z pokładu niszczyciela USS John Finn. Do przechwycenia testowej rakiety doszło w przestrzeni kosmicznej, nad obszarem na zachód od wybrzeży Hawajów.
Pociski SM-3 Block IIA reprezentują zaawansowaną broń kinetyczną z rodziny „hit-to-kill”. Mają znaleźć zastosowanie przede wszystkim w zakresie obrony przed nieprzyjacielskimi rakietami balistycznymi krótkiego i średniego zasięgu. Pociski te USA planuje rozmieścić nie tylko w Japonii, ale również w Rumunii oraz w Polsce.
Zasięg operacyjny Standard Missile-3 Block IIA wynosi prawdopodobnie ok. 2500 km.
Space24.pl/dad