Logo Polskiego Radia
Print

Łotwa obchodzi stulecie proklamacji niepodległości

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 18.11.2018 09:12
  • Łotwa świętuje dzisiaj stulecie proklamowania niepodległości [posłuchaj]
Jedną z atrakcji będzie uroczysta defilada nad brzegiem Dźwiny. Wezmą w niej udział też polscy żołnierze
zdjęcie ilustracyjne Foto: Guillaume Speurt/Flickr

W Rydze przez cały dzień odbywać się będą uroczystości i imprezy. Jednym z najważniejszych akcentów stulecia łotewskiej niepodległości będzie uroczysta defilada nad brzegiem Dźwiny. Wezmą w niej udział też polscy żołnierze.

Dokładnie 100 lat temu w Rydze nastąpiło proklamowanie niepodległości. To właśnie w łotewskiej stolicy odbędą się liczne uroczystości. Rano na Placu Wolności nastąpiło uroczyste odśpiewanie hymnu państwowego i wciągnięcie łotewskiej flagi na maszt. Tuż po tym w ryskiej Katedrze została odprawiona uroczysta msza święta.

Jednym z najważniejszych punktów programu obchodów stulecia proklamacji niepodległości będzie uroczysta defilada z udziałem polskich żołnierzy wchodzących w skład wielonarodowego batalionu NATO, stacjonującego w bazie w Adażi. "To pokazuje, że mamy związki polityczne, militarne i że wspólnie czujemy się dużo silniejsi i dużo bezpieczniej" - powiedziała Polskiemu Radiu ambasador Polski w Rydze Monika Michaliszyn. Polska placówka dyplomatyczna opublikowała w internecie specjalny filmik z życzeniami skierowanymi do Łotyszy.

Oprócz tego na rzece Dźwinie będzie można podziwiać też polski okręt ORP Wodnik, a przez cały dzień dostępne do oglądania dla wszystkich mieszkańców będą pojazdy i urządzenia militarne należące do wojska łotewskiego oraz sił sojuszniczych. Przez cały dzień w wielu miejscach Rygi odbywać się będą koncerty oraz pokazy świetlne w ramach festiwalu "Staro Riga Light Festival", który rozpoczął się jeszcze wczoraj. Wieczorem (o 20 czasu obowiązującego w Polsce) Łotysze w kraju i na świecie wspólnie zaśpiewają hymn państwowy.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt