Logo Polskiego Radia
Print

Polacy odkryli niezwykłe szczątki sprzed 210 mln lat

IAR / PAP
Dariusz Adamski 23.11.2018 15:58
  • Polacy odkryli największego gada ssakokształtnego żyjącego około 210 mln lat temu. O szczegółach - Katarzyna Ingram (IAR)
Największy gad ssakokształtny - dicynodont lisowicia bojani żył na terenie Śląska 210 mln lat temu
Dr hab Tomasz Sulej i dr Grzegorz Niedźwiedzki podczas konferencji prasowej pt. "Nokaut w wadze ciężkiej – śląski dicynodont" w warszawskim Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN. Briefing dotyczył przełomowego odkrycia polskich paleontologów, którzy znaleźli skamieniałości największego gada ssakokształtnego. Dr hab Tomasz Sulej i dr Grzegorz Niedźwiedzki podczas konferencji prasowej pt. "Nokaut w wadze ciężkiej – śląski dicynodont" w warszawskim Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN. Briefing dotyczył przełomowego odkrycia polskich paleontologów, którzy znaleźli skamieniałości największego gada ssakokształtnego. Fot.:PAP/Jacek Turczyk

Szczątki zwierzęcia odkryli i opisali polscy naukowcy. O ich odkryciu informuje magazyn "Science".

Lisowicia bojani reprezentuje największego znanego dicynodonta, którego nie należy mylić z dinozaurem. Było to zwierzę roślinożerne, z krótką szyją i dużą czaszką. I -jak podkreśla doktor Grzegorz Niedźwiedzki z Uniwersytetu w Uppsali w Szwecji - niesamowicie ciężkie. - To było bardzo masywne wielkie zwierzę z dużą ilością masy mięśniowej - mówi naukowiec. Zwierzę ważyło około 9 ton. Czyli tyle, ile mogą ważyć dzisiejsze słonie afrykańskie.

Do końca nie wiadomo, dlaczego Lisowicia bojani żyła właśnie na terenie Śląska. Naukowcy stawiają wstępną hipotezę, że obszar Polski, Rosji, Skandynawii i Ukrainy stanowił w przeszłości izolowaną enklawę, w której ewolucja roślin i zwierząt przebiegała w nieco innych sposób niż na innych obszarach prehistorycznego kontynentu.

Doktor habilitowany Tomasza Sulej, profesor Instytutu Paleobiologii PAN twierdzi, że odkrycie pokazuje, że wyobrażenia naukowców o epoce późnego triasu były fałszywe. - To nie tylko dinozaury wtedy tak gwałtownie się rozwijały i powiększały swoje kształty, ale też inna grupa niespokrewniona z nimi gadów ssakokształtnych. Nasi kuzyni - także ewoluowali aż do tej Lisowici, która jest ogromna i zupełnie zmienia nasze wyobrażenie o początku ery dinozaurów - mówi Tomasz Sulej.

Nazwa Lisowicia pochodzi od nazwy miejscowości Lisowice w woj. śląskim, gdzie odnaleziono kości dicynodonta. Jego szczątki znaleziono na terenie dawnej cegielni. Drugi człon - bojani - pochodzi od nazwiska Ludwika Henryka Bojanusa, naukowca, który jako pierwszy opisał tura i nadał mu łacińską nazwę. W zbiorach Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk znajduje się ponad tysiąc kości ze stanowiska w Lisowicach. Są to kości różnych grup dinozaurów, płazów, praprzodków ssaków, skamieniałości bezkręgowców i roślin.

Szczątki Lisowicii bojani można oglądać w Muzeum Ewolucji PAN w Warszawie.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt