Logo Polskiego Radia
Print

W Żytomierzu IPN otworzył "Przystanek Historia"

IAR
Dariusz Adamski 24.11.2018 15:00
  • W Żytomierzu Instytut Pamięci Narodowej otworzy "Przystanek Historia". Materiał Witolda Banacha (IAR)
"Przystanek Historia" w Żytomierzu jest drugą taką placówką na Ukrainie, pierwsza powstała we Lwowie
Prezes IPN Jarosław Szarek wraz z szefową Żytomietrskiego Związku Obwodowego Polaków i przedstawicielem lubelskiego IPN złożyli pod pomnikiem Płaczącego Anioła w Żytomierzu wieniec w dniu obchodów upamiętniających Wielki GłódPrezes IPN Jarosław Szarek wraz z szefową Żytomietrskiego Związku Obwodowego Polaków i przedstawicielem lubelskiego IPN złożyli pod pomnikiem Płaczącego Anioła w Żytomierzu wieniec w dniu obchodów upamiętniających Wielki Głód

Prezes IPN Jarosław Szarek podkreśla, że Żytomierz to wyjątkowe miejsce dla Polaków na Ukrainie. 80 lat temu - tłumaczy prezes Instytutu - wraz z sąsiednim miasteczkiem Dołbysz były centrum "marchlewszczyzny" - autonomicznej polskiej jednostki administracyjnej utworzonej w Związku Sowieckim w 1925 roku. To właśnie tam było duże skupisko Polaków, na których sowieci wydali wyrok śmierci w ramach operacji polskiej NKWD w latach 1937 - 38. - Dziś w Dołbyszu i Żytomierzu słychać język polski, są dzieci chodzące do polskich szkół, to dla nich otwierany jest ten - Przystanek Historia" i to jest też zwycięstwo polskości na tej ziemi - mówił prezes IPN.

Dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN Adam Hlebowicz wyjaśnia, że "Przystanek Historia" w Żytomierzu będzie miejscem, gdzie miejscowi Polacy będą mogli pogłębić swoją wiedzę o historii Polski. Jak w innych placówkach, będą się tam odbywały spotkania z historykami, szkolenia dla nauczycieli i zajęcia edukacyjne dla młodzieży. Planowana jest także stała obecność wystaw historycznych. Tematami tych wydarzeń będą ważne dla historii Polski rocznice, między innymi w przyszłym roku 30 rocznica pierwszych wolnych wyborów czy 80. rocznica wybuchu II wojny światowej.

Adam Hlebowicz dodaje, że podobnie jak w innych placówkach w "Przystanku Historia" w Żytomierzu będą najnowsze książki Instytutu, a także gry - między innymi "Niepodległa", która niedawno miała swoją premierę.

Wystawa, która zainaugurowała działalność "Przystanku Historia" w Żytomierzu, to ekspozycja przedstawiająca ojców polskiej niepodległości w stulecie jej odzyskania. Jak wyjaśniał obecny na otwarciu wystawy prezes IPN Jarosław Szarek, Żytomierszczyzna związana jest z jedną najważniejszych postaci dla odzyskania polskiej niepodległości - Ignacym Janem Paderewskim. W Żytomierzu znajduje się grób wybitnego polskiego polityka i kompozytora, a on sam urodził się w Kuryłówce w sąsiednim obwodzie winnickim. Z Kuryłówki pochodziła też matka Paderewskiego.


Szefowa Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie Wiktoria Laskowska-Szczur zaznaczyła, że z "Przystanku" skorzysta przede wszystkim polska młodzież z Żytomierszczyzny. Jak wyjaśniła, w sobotnio-niedzielnej polskiej szkole imienia Paderewskiego przy Związku Polaków ojczystej mowy uczy się około 600 uczniów.

IPN do tej pory otworzył "Przystanki Historia" między innymi w Chicago, Nowym Jorku, Londynie czy Brukseli.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt