Logo Polskiego Radia
Print

Sukces obchodów 100. lecia polskiej niepodległości

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 31.12.2018 15:00
  • Sukces obchodów 100.lecia polskiej niepodległości [posłuchaj]
Polacy masowo uczestniczyli w różnego rodzaju wydarzeniach zorganizowanych zarówno w kraju, jak i za granicą
Cały świat świętował z Polską 100-lecie odzyskania niepodległości Foto: Twitter/Facebook

Festiwal "Niepodległa" na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, Koncert dla Niepodległej na Stadionie Narodowym czy akcja "Niepodległa do hymnu”- to wydarzenia zorganizowane z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem Polaków. Pełnomocnik rządu do spraw obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości RP, wiceminister kultury Jarosław Sellin podsumowując tegoroczne obchody zwrócił uwagę na ogromne zaangażowanie rodaków w całej Polsce.

Jarosław Sellin przypomina, że Polacy masowo uczestniczyli w różnego rodzaju wydarzeniach zorganizowanych przez władze.

Wśród wielu projektów przygotowanych na stulecie odzyskania niepodległości Jarosław Sellin zwraca uwagę na unikatowe w skali międzynarodowej przedsięwzięcie - wielki projekt "100 na 100. Muzyczne Dekady Wolności” i jego uroczyste zwieńczenie jakim były w dniu Narodowego Święta 22 koncerty w Polsce i za granicą.

W projekt od początku zaangażowane było Polskie Radio udostępniając swoje nagrania archiwalne i cztery zespoły do wykonania nowych nagrań: Polską Orkiestrę Radiową, Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia, Chór Polskiego Radia i Orkiestrę Kameralną Amadeus. Program Drugi Polskiego Radia był partnerem strategicznym przedsięwzięcia.

Jarosław Sellin przypomina, że Wieloletni Program Rządowy Niepodległa jest realizowany od 2017 do 2022 roku. Pełnomocnik rządu do spraw obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości RP tłumaczy, że programem tym objęte są wydarzenia, które doprowadziły do niepodległości Polski, potem jej broniły, utrwaliły i wytworzyły polskie granice okresu międzywojennego.

Budżet na cały program Niepodległa wynosi 242 mln zł.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt