Logo Polskiego Radia
Print

Panama: rozpoczęły się 34. Światowe Dni Młodzieży

Polskie Radio
Dariusz Adamski 23.01.2019 10:17
  • Uczestnicy Rejsu Niepodległości są już w Panamie. - Chcemy być młodymi ambasadorami Polski - powiedziała Dominika Hoft ze Środy Wielkopolskiej (IAR)
  • Ksiądz Emil Parafiniuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży zapewnia, że polscy pielgrzymi uczestniczący w ŚDM w Panamie będą bezpieczni i widoczni (IAR)
  • Światowe Dni Młodzieży w Panamie rozpoczęte. Relacja Przemysława Goławskiego [posłuchaj]
W mszy świętej, otwierającej 34. Światowe Dni Młodzieży w Panamie, wzięło udział 75 tysięcy osób
PAP/EPA/Esteban Biba

Byli wśród nich także członkowie panamskiego rządu i para prezydencka. Msza została odprawiona na bulwarze Cinta Costera, biegnącym wzdłuż wybrzeża Oceanu Spokojnego. Na czas globalnego spotkania młodych teren ten nazwano "Campo Santa Maria la Antigua" - czyli "Polami Matki Bożej Starszej" - patronki Panamy.

Eucharystii przewodniczył metropolita Panamy, arcybiskup Jose Domingo Ulloa Mendieta. W homilii dziękował uczestnikom Światowych Dni Młodzieży za obecność. - Jesteśmy ogromnie szczęśliwi z powodu Waszej obecności. Panama przyjmuje Was dzisiaj z otwartym sercem i szeroko rozpostartymi ramionami. Dziękuję, że przyjęliście wezwanie, aby spotkać się z nami w tym małym kraju - mówił arcybiskup Mendieta. Przypomniał temat spotkania zaproponowany przez papieża Franciszka. Są nim słowa: "Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego" z Ewangelii świętego Łukasza. Dziękując papieżowi za zaufanie i zgromadzenie młodych z "peryferii egzystencjalnych i geograficznych", mówił o trudnej sytuacji młodych mieszkańcy Ameryki Środkowej. - Mamy nadzieję, że to spotkanie będzie balsamem, zwłaszcza dla młodzieży rdzennej i pochodzenia afrykańskiego, młodzieży, która migruje w poszukiwaniu nadziei do innych krajów, wystawiając się na takie niebezpieczeństwa jak przemyt narkotyków, handel ludźmi, przestępczość i wiele innych problemów społecznych - powiedział metropolita Panamy.

Wielu uczestników Światowych Dni Młodzieży wierzy, że na te problemy zwróci też uwagę papież Franciszek. Przybędzie on do Panamy dziś wieczorem. Po spotkaniu z prezydentem i przedstawicielami władz, zaplanowano spotkanie z biskupami Ameryki Środkowej. Z młodymi pielgrzymami papież spotka się pierwszy raz jutro wieczorem.

W Światowych Dniach Młodzieży uczestniczy załoga polskiego żaglowca "Dar Młodzieży", który okrąża świat w Rejsie Niepodległości. W sumie grupa Polaków w Panamie liczy blisko 4 tysiące osób. Dziś spotkają się na placu przy centrum handlowym Albrook Mall - w tym samym miejscu, gdzie w 1983 roku mszę świętą odprawił papież Jan Paweł II.

Dzisiaj mszy będzie przewodniczył prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak, a homilię wygłosi przewodniczący Rady do spraw Duszpasterstwa Młodzieży Konferencji Episkopatu Polski, biskup Marek Solarczyk. Po mszy odbędzie się koncert, podczas którego wystąpią: Olga Szomańska, Darek Malejonek, Marcin Wyrostek, Marcin Januszkiewicz oraz Siewcy Lednicy, a także gość specjalny z USA - Stan Fortuna. Msza będzie odprawiona po polsku, a koncert zostanie poprowadzony w trzech językach - polskim, hiszpańskim i angielskim.

IAR/dad

Zobacz nasz profil na facebooku!

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt