Logo Polskiego Radia
Print

Pierwsza taka wizyta. Papież Franciszek w ZEA

IAR / PAP
Dariusz Adamski 03.02.2019 12:14
  • Papież w ZEA. Relacja Anny Dudzińskiej (IAR)
  • Papież wyrusza do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Materiał Piotra Kowalczuka (IAR)
Papież Franciszek rozpoczyna pielgrzymkę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich
PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Będzie to pierwsza w historii wizyta głowy Kościoła katolickiego na Półwyspie Arabskim.

Papież i wielki imam meczetu Al Azhar w Kairze uznawany za najwyższy autorytet sunnickiego islamu wezmą udział w spotkaniu zatytułowanym "Braterstwo ludzkie", poświęconym dialogowi między wyznaniami. Wśród 700 przedstawicieli różnych religii będą muzułmanie, katolicy, buddyści, hindusi i żydzi.

130 tysięcy katolików ma wziąć udział we wtorkowej mszy świętej odprawionej przez papieża. Większość z nich pochodzi z Indii i Filipin. - To niezwykle ważne wydarzenie dla świata arabskiego, nikt nie może właściwie uwierzyć, że Ojciec Święty osobiście tutaj przyjedzie. Spotkałam Jana Pawła II w Watykanie przed wielu laty, jeśli teraz uda mi się zobaczyć papieża Franciszka, to będzie podwójne błogosławieństwo - mówili Polskiemu Radiu czekający po odbiór wejściówek na papieską mszę.

O znaczeniu pielgrzymki Franciszka dla dialogu między religiami przypomina też ksiądz Ksawery Chojecki, polski kapłan posługujący w Abu Zabi. - Każda religia jest niebezpieczna jeśli zamyka się na innych. To jest właśnie brak tolerancji, jeśli z wyższością traktujemy inne wyznania - mówi kapłan, który od wielu już lat pełni misję w krajach arabskich.

We mszy, którą papież odprawi na stadionie sportowym w Abu Zabi, wezmą udział także mieszkający w tym kraju Polacy. Wśród Polaków, biorących udział w spotkaniu z papieżem, jest Sylwia Kuratnowicz, która podkreśla, że bardzo ceni nauczanie Franciszka. Polka mieszka od wielu lat w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i jak mówi, cieszy się, że będzie mogła słuchać papieża Franciszka w tym kraju. Ksenia Roszkowska dodaje, że cieszy ją, iż papież chce prowadzić dialog z przedstawicielami innych wyznań, których Polka spotyka, mieszkając w Emiratach.

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest 76 kościołów różnych wyznań. Są wśród nich między innymi świątynie sikhów, grekokatolików i protestantów. Katolicka wspólnota liczy sobie ponad milion wyznawców. Mają oni zapewnioną swobodę uczestnictwa w mszach świętych odprawianych w dziesięciu kościołach, ale nie mogą ewangelizować poza ich murami.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt