Logo Polskiego Radia
Print

Rejs Niepodległości. Wiemy kiedy powróci Dar Młodzieży

thenews.pl
Dariusz Adamski 06.02.2019 14:45
  • Organizację dwóch uroczystości tłumaczy Michał Kania z biura prasowego Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (IAR)
28 marca w Gdyni zakończy się Rejs Niepodległości. Organizatorzy zapowiadają huczne powitanie "Daru Młodzieży"
Dar MłodzieżyDar MłodzieżyTwitter/Jakub Salvatti @SalvattiPl /fot.: Marek Demczuk

Organizatorzy zaproszą na uroczystości przedstawicieli najwyższych władz państwa, duchowieństwo oraz wojskowych. Wydarzenie ma związek ze starą żeglarską tradycją, gdy świętowano powrót statku z długiego rejsu. W przypadku Rejsu Niepodległości tradycja została naruszona, ponieważ podobna uroczystość odbyła się podczas wyjścia "Daru Młodzieży" w morze w maju ubiegłego roku.

O złamaniu żeglarskiej tradycji i organizacji dwóch dużych uroczystości zdecydowała ranga wydarzenia, jako rejsu w stulecie odzyskania niepodległości oraz jako powtórzenia wyczynu "Daru Pomorza" z lat 30 XX wieku - tłumaczy Michał Kania z biura prasowego Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. - Rejs na pewno zapisze się na kartach historii. Szykujemy bardzo huczne powitanie po 10miesięcznym rejsie dookoła świata - powiedział Michał Kania.

W uroczystym powitaniu fregaty w Gdyni wezmą również udział wszyscy uczestnicy Rejsu Niepodległości, którzy brali w nim udział na różnych etapach. Jedna z organizatorek rejsu, Monika Mostowska z Pallotyńskiej Fundacji Salvatti, zapewnia, że rejs zmienił ich życie. 28 marca będzie więc dla nich dniem wyjątkowym. Monika Mostowska dodaje, że ostatni odcinek rejsu jest bardzo wymagający. To długi odcinek z Panamy do Gdyni w którym fregata zawija między innymi do Cartageny, Miami i Londynu. Statek przepłynie również Atlantyk i zacumuje między innymi na Azorach, dlatego załoga będzie musiała zmierzyć się z gorącą temperaturą Karaibów oraz chłodem północnego Atlantyku. - Pewnie wrócą zmęczeni ale szczęśliwi. Na pewno będą zahartowani - mówi Monika Mostowska.

Uroczyste wejście "Daru Młodzieży" do portu w Gdyni odbędzie się w czwartek 28 marca przy Skwerze Kościuszki. W programie znajduje się koncert, oficjalne przemówienia oraz wspólna modlitwa.

Rejs Niepodległości został zorganizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. "Dar Młodzieży" przez 10 miesięcy odwiedził ponad 20 największych portów świata, gdzie odbywały się spotkania dyplomatyczne i kulturalne.

Aktualnie fregata znajduje się na Morzu Karaibskim i płynie w stronę portu w Miami w Stanach Zjednoczonych, gdzie ma wejść w piątek 8 lutego.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt