Logo Polskiego Radia
Print

Polacy na Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Abu Zabi

IAR
Dariusz Adamski 14.03.2019 09:31
  • Polacy na Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Abu Zabi. Materiał Anny Dudzińskiej (IAR)
64 Polaków wystąpi na rozpoczynających się dzisiaj w Abu Zabi Światowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych
Polscy sportowcy w towarzystwie ministra sportu Witolda BańkiPolscy sportowcy w towarzystwie ministra sportu Witolda Bańki foto: Adam Nurkiewicz/Olimpiady Specjalne

W stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich polscy sportowcy będą rywalizować z ponad siedmioma tysiącami sportowców z całego świata.

Będzie to największe wydarzenie sportowe w historii Zjednoczonych Emiratów. Rozpocznie się tradycyjną paradą i ceremonią otwarcia na stadionie w Abu Zabi. Zawody zostaną rozegrane w 24 dyscyplinach. Wezmą w nich udział sportowcy ze 190 krajów świata. - Gigantyczna siła ruchu olimpiad specjalnych zmienia świat już od 50 lat - od momentu, gdy ruch ten powstał - powiedziała Polskiemu Radiu Małgorzata Strzałkowska, kierownik polskiej reprezentacji.

Sportowcy w biało-czerwonych koszulkach będą rywalizować między innymi w badmintonie, gimnastyce, jeździectwie, kolarstwie, koszykówce kobiet i mężczyzn, lekkoatletyce, pływaniu, tenisie ziemnym, tenisie stołowym, trójboju siłowym i wrotkarstwie.

W Polsce żyje ponad milion dwieście tysięcy osób z niepełnosprawnością intelektualną. - Poprzez sport świat musi zobaczyć, jak ważne jest, by niepełnosprawni przełamywali kolejne bariery i zostali włączeni do społeczeństwa - podkreśliła Małgorzata Strzałkowska.

Olimpiady Specjalne - oprócz igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich - są jednym z trzech filarów światowego ruchu olimpijskiego. Z poprzednich igrzysk w Stanach Zjednoczonych polscy sportowcy przywieźli 66 medali. Impreza w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich zakończy się 21 marca.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt