Logo Polskiego Radia
Print

Rusza unikatowy projekt: Sieć Badawcza Łukasiewicz

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 02.04.2019 12:05
  • W Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT zainaugurowana została działalność trzeciej największej europejskiej Sieci Badawczej "Łukasiewicz". Sieć ma integrować działania polskich naukowców, których badania i odkrycia mają być wykorzystywane w polskiej gospodarce [posłuchaj]
Zostaną połączone działania 38 instytutów pracujących nad nowatorskimi rozwiązaniami naukowymi
Połączenie 38 instytutów badawczych w skoordynowaną Sieć Badawczą to unikatowy projekt o ogromnym potencjale komercyjnym. Pozwoli on na zdecydowane zwiększenie efektywności zarządzania, optymalizację kosztów, wygenerowanie efektów synergii i skali, a w konsekwencji zbudowanie komplementarnej oraz konkurencyjnej oferty naukowej dla biznesu. 
Foto: Połączenie 38 instytutów badawczych w skoordynowaną Sieć Badawczą to unikatowy projekt o ogromnym potencjale komercyjnym. Pozwoli on na zdecydowane zwiększenie efektywności zarządzania, optymalizację kosztów, wygenerowanie efektów synergii i skali, a w konsekwencji zbudowanie komplementarnej oraz konkurencyjnej oferty naukowej dla biznesu. Foto:

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki wziął udział w uroczystości inaugurującej uruchomienie trzeciej największej europejskiej Sieci Badawczej Łukasiewicz, której zadaniem jest prowadzenie badań o kluczowym znaczeniu i komercjalizacja ich wyników.

Połączenie 38 instytutów badawczych w skoordynowaną Sieć Badawczą to unikatowy projekt o ogromnym potencjale komercyjnym. Pozwoli on na zdecydowane zwiększenie efektywności zarządzania, optymalizację kosztów, wygenerowanie efektów synergii i skali, a w konsekwencji zbudowanie komplementarnej oraz konkurencyjnej oferty naukowej dla biznesu.

38 tys. instytutów badawczych zatrudniających 8 tys. pracowników

W skład sieci wchodzi 38 instytutów badawczych, w których zatrudnionych jest niemal 8 tysięcy pracowników. Instytuty zlokalizowane są w 11 miastach. Powstanie Sieci Badawczej Łukasiewicz pozwoli osiągnąć „efekt skali” i umożliwi tworzenie kompleksowych ofert usług badawczych dla przedsiębiorców w oparciu o ich wspólny potencjał.

Sieć Badawcza to efektywne zaplecze technologiczne i intelektualne administracji publicznej, ale przede wszystkim realny pomost między nauką a gospodarką. Jego powstanie pozytywnie wpłynie na działalność mikro-, średnich i małych przedsiębiorstw, które zyskają łatwiejszy dostęp do wyników badań naukowych i know-how, dzięki czemu będą się mogły szybciej rozwijać.

Nowatorska gospodarka potrzebuje takich Sieci

− Sieć Badawcza Łukasiewicz to odpowiedź na wyzwania związane z tworzeniem nowatorskich rozwiązań dla gospodarki. Dziś wiele innowacji powstaje na pograniczach dziedzin wiedzy, a do tego potrzebna jest skala i koordynacja działań, aby proces badań i rozwoju był konkurencyjny w skali międzynarodowej. Większość z nas osiąga sukcesy w co najwyżej jednej dziedzinie. Dr Piotr Dardziński, kierujący Siecią, należy do tych niezwykłych osób, które z sukcesem łączą naukę i zarządzanie. Udowodnił swoją skuteczność w kierowaniu organizacjami trzeciego sektora oraz w administracji publicznej. Wyczucie i rozumienie procesu badawczego i talent organizacyjny to dobry prognostyk dla Sieci Badawczej ŁUKASIEWICZ.” – mówi Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Pierwszym zadanie Sieci jest koordynacja działań polskich naukowców

− Wierzę, że powstanie Sieci Badawczej ŁUKASIEWICZ, za wzorem imiennika, będzie pionierskim sukcesem w tworzeniu polskich osiągnięć naukowych. Jedno jest pewne - przed prezesem Piotrem Dardzińskim stoi ambitne zadanie koordynacji dużej organizacji, złożonej z kilkunastu różnych instytutów badawczych i zarządzania potencjałem ambitnych polskich naukowców. Obecnie na rynku mamy wiele funduszy inwestycyjnych głodnych dobrych pomysłów. Gdyby połączyć ich kapitał z innowacyjnymi naukowcami możemy dostać nowy impuls dla polskiej nauki.” – mówi Eliza Kruczkowska, dyrektor rozwoju innowacji w Polskim Funduszu Rozwoju.

Założenia Strategii Centrum Łukasiewicz zostaną zaprezentowane na jednym z najważniejszych wydarzeń podejmujących zagadnienia innowacyjnej gospodarki w Europie, czyli konferencji Impact ’19 w Krakowie 21 i 22 maja 2019 r.

IAR/PAP/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt