Logo Polskiego Radia
Print

Ulicami Warszawy przeszedł 12. Katyński Marsz Cieni

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 08.04.2019 12:57
  • W kraju i za granicą rozpoczęły się obchody rocznicy zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej [posłuchaj]
Marsz ponad 400 rekonstruktorów co roku organizowany jest przed Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
XII Katyński Marsz Cieni przeszedł ulicami Warszawy Foto: PAP/Marcin Obara

W niedzielę odbył się się 12. Katyński Marsz Cieni. Ponad 400 rekonstruktorów w mundurach oficerów Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza i Policji Państwowej, a także mieszkańcy stolicy w milczeniu przeszli ulicami Warszawy. W ten sposób oddali hołd ofiarom zbrodni katyńskiej.

Marsz wyruszył spod Muzeum Wojska Polskiego. Trasa wiodła przez Trakt Królewski, Stare Miasto i Plac Krasińskich. Pochód zakończył się przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie przy ul. Muranowskiej. W tym miejscu złożono kwiaty, zapalono znicze i odmówiono modlitwę za ofiary zbrodni katyńskiej.

Katyński Marsz Cieni co roku organizowany jest przed Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Przypada on 13 kwietnia w dzień ujawnienia przez Niemców w 1943 roku informacji o odnalezieniu mogił polskich oficerów w lesie katyńskim.

79 lat temu NKWD wymordowało blisko 22 tysiące obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę. Zgładzono ich strzałem w tył głowy i grzebano w zbiorowych mogiłach Katyniu, Miednoje oraz Charkowie. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 roku.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt