Logo Polskiego Radia
Print

Wiceszef MSZ: musimy odbudować paryską katedrę

IAR
Dariusz Adamski 16.04.2019 10:29
  • Konrad Szymański o pożarze katedry Notre Dame, budżecie UE i dyskusji na temat euro w Polsce (Salon polityczny Trójki)
Przywódcy UE podkreślili, że musimy odbudować katedrę jako Europejczycy i chrześcijanie - mówił Konrad Szymański
Konrad SzymańskiKonrad SzymańskiPR Trójka

- Pożar katedry Notre Dame w Paryżu pokazał, jak bardzo potrzebny jest nam dom kultury chrześcijańskiej. Na tym można zbudować coś wielkiego na przyszłość - powiedział w "Salonie politycznym Trójki" Konrad Szymański, wiceminister spraw zagranicznych.

Ogień w katedrze zauważono w poniedziałek ok. godz. 18.50. Szybko zaczął trawić obiekt, już godzinę później zawaliła się iglica. Z pożarem - ugaszono go nad ranem - walczyło ponad 400 strażaków. Choć szczęśliwie udało się uratować wiele bezcennych przedmiotów, m.in. koronę cierniową Jezusa czy tunikę św. Ludwika, to świątynię czeka wielka odbudowa. W tym celu rozpoczęła się zbiórka funduszy, a jedną z pierwszych osób, które zadeklarowały wsparcie, jest Francois-Henri Pinault. Najbogatszy Francuz zapowiedział przeznaczenie 100 mln euro na odnowę obiektu.

- Obecny widok Notre Dame jest straszny, ale to, co się stało, przynosi też przemyślenia optymistyczne na przyszłość. Zobaczyliśmy niezwykle silną, autentyczną reakcję Francuzów na tę sytuację, a przywódcy krajów Europy również zareagowali jednoznacznie. Podkreślili, że musimy odbudować katedrę jako Europejczycy i jako chrześcijanie - powiedział Konrad Szymański.

Wiceminister spraw zagranicznych zaznaczył, że zdarzenie uświadomiło nam, jakie są korzenie religijne Europy. - Pożar katedry Notre Dame w Paryżu pokazał, jak bardzo potrzebny jest nam dom kultury chrześcijańskiej. Myślę, że na tym można zbudować coś wielkiego na przyszłość - stwierdził.

Konrad Szymański podkreślił też, że Unia Europejska powinna instytucjonalnie zaangażować się w odbudowę obiektu i stworzyć w tym celu specjalny fundusz. - Dlatego że ma do tego odpowiednie instrumenty. Jestem przekonany, że łatwo da się w tym wypadku pokonać materialne przeszkody. Sądzę, że pokonają je z łatwością duch i prawdziwa, głęboka europejska solidarność - zaznaczył.

Gość audycji zadeklarował, że polski rząd podejmie inicjatywę w tym zakresie. - Rząd będzie o tym rozmawiał. Mamy swoje doświadczenia w odbudowie i konserwacji zabytków, więc myślę, że mamy wiele tutaj do zaoferowania. Francja może być pewna nie tylko uczuciowej i kulturowej solidarności, ale także gotowości do niesienia konkretnej pomocy. Chcemy pokazać, że jesteśmy bardzo przywiązani do symbolu europejskiego chrześcijaństwa - powiedział Konrad Szymański.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

PR Trójka/bb/ml/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt