Logo Polskiego Radia
Print

Polskie Radio odpowiedziało na apel Episkopatu Polski

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 18.04.2019 08:40
Polskie Radio uruchomiło specjalny serwis notredame.polskieradio24.pl oraz włączyło się do zbiórki pieniędzy
Prezes Andrzej Rogoyski i ks. Paweł Rytel-Adrianik w studiu Polskiego Radia mówią o akcji wsparcia odbudowy katedry Notre Dame w Paryżu        
Foto: Polskie RadioPrezes Andrzej Rogoyski i ks. Paweł Rytel-Adrianik w studiu Polskiego Radia mówią o akcji wsparcia odbudowy katedry Notre Dame w Paryżu Foto: Polskie Radio

W Wielką Środę przewodniczący konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki wystosował apel o pomoc w odbudowie katedry Notre Dame. Akcję wsparło Polskie Radio, uruchamiając specjalny serwis notredame.polskieradio24.pl oraz włączając się do zbiórki pieniędzy.

„Poważnie zniszczona, ale ocalona paryska katedra zjednoczyła w bólu i smutku miliony ludzi na całym świecie” – czytamy w apelu Przewodniczącego Episkopatu. – „Dziś jednoczy także nas, Polaków, inicjatywa wsparcia odbudowy katedry Notre Dame rozumianej nie tylko jako symbol bezcennego dziedzictwa kulturowego Europy, ale także jako symbol chrześcijańskich wartości. Zwracam się więc do wszystkich Polaków z apelem o pomoc materialną w odbudowie katedry”. Na apel natychmiast odpowiedziało Polskie Radio. – To piękne wezwanie do wszystkich Polaków. I tych wierzących, dla których zniszczenie świątyni w Paryżu to strata podwójna, bo dotyczy miejsca kultu, ale i do tych, dla których katedra Notre Dame jest czymś wyjątkowym w znaczeniu kulturowym. Polskie Radio z oczywistych względów musiało się włączyć w tę akcję – powiedział prezes Zarządu Polskiego Radia Andrzej Rogoyski.

W Wielką Środę o 18.50 na znak solidarności z Paryżem w katedrach całej Europy zabrzmiały dzwony, inicjatywę podjął także polski Kościół. Transmisję z warszawskiej Katedry św. Jana usłyszeliśmy na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia.

Przypomnijmy: pożar w katedrze Notre Dame w Paryżu wybuchł ok. 19 w poniedziałek. Objął cały dach, wnętrze oraz jedną z wież. Runęła iglica katedry, symbol Paryża, zawaliła się część sklepień. Dziś już wiemy, że udało się uratować m.in. relikwie Jana Pawła II oraz replikę cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej z Kaplicy Polskiej w Katedrze Notre Dame. Szacuje się, że świątynię odwiedzało ok. 14 mln. turystów i wiernych rocznie.

Od dziś odbudowę Katedry Notre Dame można wesprzeć, dokonując wpłat na konto Caritas Polska (z dopiskiem: ODBUDOWA) – numer konta na stronie polskieradio.pl – oraz wysyłając sms o treści ODBUDOWA na numer 72052 (koszt 2,46 z VAT).

Więcej informacji na stronie: www.notredame.polskieradio24.pl

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt