Logo Polskiego Radia
Print

„Fantastyczne laboratorium” w Rumunii i Mołdawii

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 13.05.2019 14:29
Ponad czterystu uczniów z Rumunii i Mołdawii wzięło udział w cyklu warsztatów naukowych „Fantastyczne laboratorium”
Foto: Katarzyna Zalaszewska/Instytut Polski w Bukareszcie

Warsztaty naukowe „Fantastyczne laboratorium” przybliżają osiągnięcia polskiej nauki zrealizowanych w obu krajach na przełomie kwietnia i maja 2019 roku przez Instytut Polski z Bukaresztu i Centrum Nauki Experyment z Gdyni wraz z partnerami.

Foto:
Foto: Katarzyna Zalaszewska/Instytut Polski w Bukareszcie

Podczas interaktywnych warsztatów edukatorzy z Gdyni opowiedzieli dzieciom m.in. o tajnikach niektórych filmowych i teatralnych efektów specjalnych, ale przede wszystkim o tym, jak zachodzi wiele zjawisk chemicznych i przyrodniczych oraz jaki wkład w ich odkrywanie lub też naukowe poznanie mieli Polacy, a wśród nich autor terminu witamina i odkrywca witaminy B1 Kazimierz Funk, chemik i wynalazca Jan Czochralski, bez którego osiągnięć nie powstałyby układy scalone czy współtwórca polskiego przemysłu chemicznego, wynalazca i prezydent Polski Ignacy Mościcki. Program warsztatów ułożył się w pełną przygód podróż po historii polskiej nauki.

Foto:
Foto: Katarzyna Zalaszewska/Instytut Polski w Bukareszcie

Najmłodsi uczniowie przeprowadzili też eksperymenty muzyczne, podczas których dowiedzieli się, jak powstaje dźwięk i nauczyli się budować proste instrumenty muzyczne. Bohaterami tych warsztatów byli wybitni polscy kompozytorzy – Fryderyk Chopin oraz Stanisław Moniuszko. Ta część zajęć była związana z obchodami Roku Moniuszkowskiego w Polsce.

Ekipa z Gdyni rozpoczęła swoje pokazy w Liceum im. M. Gogola w stolicy Republiki Mołdawii Kiszyniowie. Później edukatorzy spędzili kilka dni na rumuńskiej Bukowinie. W ramach corocznego programu „Szkoła Inaczej” realizowanego przez rumuńskie placówki oświatowe, gdy przez tydzień dzieci nie mają zwykłych lekcji lecz różne wycieczki i spotkania, pokazali najciekawsze oblicze polskiej nauki uczniom szkół w trzech wsiach na Bukowinie (Nowym Sołońcu, Pojanie Mikuli oraz Pyrtesztach), w rejonie, gdzie koncentruje się największe skupisko polskiej mniejszości w Rumunii.

Foto:
Foto: Katarzyna Zalaszewska/Instytut Polski w Bukareszcie

Zajęcia, które wzbudzały w dzieciach pasję do nauki, eksperymentowania i kreatywnego myślenia uzupełniały też luki w tradycyjnej edukacji szkolnej, szczególnie tej dotyczącej Polski, jej historii i kultury.

Projekt „Fantastyczne laboratorium” - realizowany przez Instytut Polski wraz z partnerami, którymi oprócz Centrum Nauki Experyment z Gdyni były także Ambasada RP w Bukareszcie, Ambasada RP w Mołdawii i Związek Polaków w Rumunii - odbywał się w szkołach, w których nauczany jest język polski, bądź do których uczęszczają dzieci z mniejszości polskiej i spotkał się również z zainteresowaniem miejscowych mediów.

- Dzięki połączeniu sił i zaproszeniu przedstawicieli jednego z tak popularnych w Polsce, a zupełnie nieistniejących w Rumunii czy Mołdawii centrów nauki mogliśmy pokazać uczniom kawałek nowoczesnej Polski i jej osiągnięć. Zależało nam także bardzo na tym, by dzieci, które uczą się języka polskiego wiedziały nie tylko kim był Henryk Sienkiewicz, ale potrafiły również wymienić kilku wybitnych polskich naukowców i naukowczyń czy wynalazków stworzonych przez swoich rodaków. Taka wiedza nie jest przekazywana w ich programie szkolnym – mówi Agnieszka Skieterska, dyrektorka Instytutu Polskiego w Bukareszcie, który zainicjował i sfinansował projekt „Fantastyczne laboratorium”.

Foto:
Foto: Katarzyna Zalaszewska/Instytut Polski w Bukareszcie

Instytut Polski w Bukareszcie stale wspiera rozwój edukacji naukowej w Rumunii i Mołdawii i popularyzuje w tych krajach osiągnięcia polskiej nauki m.in. poprzez organizację warsztatów naukowych, wyjazdów studyjnych do Polski dla obywateli obu państw zajmujących się upowszechnianiem nauki, wspieranie wymiany akademickiej czy uczestniczenie w wydarzeniach takich jak Festiwal Nauki w Bukareszcie.

Źródło: Instytut Polski w Bukareszcie/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt