Logo Polskiego Radia
Print

Muzeum Polskiemu w Rapperswilu grozi zamknięcie

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 17.05.2019 16:00
  • Zdaniem polskiego dyplomaty, często zapomina się o tym, że liczące blisko 150 lat Muzeum Polskie jest chronionym zabytkiem [posłuchaj]
Polscy dyplomaci w Szwajcarii zapowiadają dalsze wysiłki na rzecz zachowania placówki
Zamek z Rapperswil Foto: Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0/Roland zh

Polscy dyplomaci w Szwajcarii zapowiadają dalsze wysiłki na rzecz zachowania Muzeum Polskiego na zamku w Rapperswilu.

Do 2022 roku placówce grozi zamknięcie, o czym stale mówią lokalne władze. Ambasador RP w Szwajcarii Jakub Kumoch powiedział Polskiemu Radiu, że problem wynika z niezrozumienia sytuacji.

Ambasador Kumoch dodał, że polskie władze poszukują kompromisu, gwarantującego prawo do ochrony zabytków i respektowanie praw własności. Jak stwierdził, po stronie polskiej jest gotowość na daleko idące porozumienie, przewidujące zmniejszenie powierzchni muzeum.

Jednak zdaniem polskiego dyplomaty, często zapomina się o tym, że liczące blisko 150 lat Muzeum Polskie jest chronionym zabytkiem.

Zachowanie Muzeum Polskiego w Rapperswilu było też tematem wtorkowych rozmów prezydentów Polski i Szwajcarii w Warszawie. Andrzej Duda poprosił szwajcarskiego przywódcę o działania w sprawie zachowania polskiej placówki, wyraził też nadzieję, że uda się wypracować dobry kompromis.

Prezydent Ueli Maurer mówił, że muzeum należy do samorządu i to obywatele gminy decydują o tym, jak budynek zagospodarować. "Po prostu musimy starać się znaleźć rozwiązanie za obopólną zgodą. Sądzę, że znajdziemy takie rozwiązanie, kiedy wyjaśnimy całą sytuację" - tłumaczył. Ueli Maurer dodał, że muzeum pokryło się kurzem w ostatnich dekadach i wystawę można by odświeżyć.

Z kolei w wypowiedziach dla szwajcarskich mediów przedstawiciele władz gminy i miasta Rapperswil stale powtarzają, że decyzja w sprawie muzeum jest niezmienna i będzie ono ostatecznie zamknięte.

Muzeum Polskie w Rapperswilu otworzył 23 października 1870 roku hrabia Władysław Plater. Z czasem instytucja stała się centrum myśli niepodległościowej i ośrodkiem pracy organicznej. Miało kształcić i uświadamiać Polaków o historii Polski oraz dorobku naukowym jej mieszkańców.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt