Logo Polskiego Radia
Print

Adam Bielan: Amerykanie mogą znieść wizy dla Polaków

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 02.06.2019 18:43
  • Po formalnym zniesieniu wiz konieczne są jeszcze inne formalności - podkreślił Adam Bielan [posłuchaj]
Procent odmów, od którego zależy zniesienie wymogu wizowego jest na poziomie niecałych 4 procent
Foto: Piotr Polak/PAP

Stany Zjednoczone mogą znieść wizy dla Polaków w 2020 roku. Takie przekonanie wyraził Adam Bielan - do niedawna wicemarszałek Senatu, wybrany do Parlamentu Europejskiego. Polityk przebywa w Miami w związku z inauguracyjnym rejsem PLL LOT na Florydę.

Adam Bielan zwrócił uwagę na to, że procent odmów, od którego zależy zniesienie wymogu wizowego jest na poziomie niecałych 4 procent. Amerykanie tymczasem wymagają, aby odsetek ten spadł poniżej 3 procent. Tendencja spadkowa jest wyraźna i jest duża szansa, że w przyszłym roku uda się spełnić ten cel.

Po formalnym zniesieniu wiz konieczne są jeszcze inne formalności - podkreślił Adam Bielan. Chodzi między innymi o ratyfikowanie przepisów antyterrorystycznych. To jest do spełniania - powiedział polityk. Nie ma automatu, ale w praktyce się nie zdarza, aby kraj spełniający warunki nie został włączony do programu bezwizowego - podkreślił Adam Bielan.

Polska jest jednym z niewielu państw należących do Unii Europejskiej, wobec którego Amerykanie dotychczas nie znieśli obowiązku wizowego.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt