Logo Polskiego Radia
Print

Polska Wielki Projekt. Debata o emigracji

IAR / PAP
Dariusz Adamski 09.06.2019 19:47
  • To były trzy dni rozmów o emigracji, demografii i nowoczesnych technologiach. Łącznie to kilkanaście debat na różne tematy. W Arkadach Kubickiego w Warszawie zakończył się kongres Polska Wielki Projekt. Relacja Karola Surówki (IAR)
Młoda polska emigracja była tematem pierwszej z debat ostatniego dnia kongresu Polska Wielki Projekt
PAP/Leszek Szymański

Wydarzenie odbyło się w Arkadach Kubickiego w Warszawie. Uczestnicy debaty zastanawiali się między innymi nad tym, jak przyciągnąć do kraju młodych Polaków mieszkających za granicą.

Polska inwestor mieszkająca w USA Anna Latuśkiewicz mówi, że kluczowa jest edukacja młodych Polaków za granicą. Jak dodaje, osoby, które wyjechały z Polski, utrzymują kontakt z ojczyzną. Gorzej jest z ich dziećmi, dlatego według Anny Łatuśkiewicz edukacja powinna być priorytetem.

Prezes Forum Transatlantyckiego Przyszłych Liderów Rafał Libera podkreślał, że do częstszej obecności w Polsce może zachęcać zagraniczna ekspansja tutejszych firm i rozwój gospodarki. Jego zdaniem rosnąca gospodarka przekłada się na coraz większy rynek w Polsce. To, jego zdaniem,- przekłada się także na coraz większą obecność polskich firm za granicą i może skłonić mieszkających tam Polaków do biznesowego zaangażowania w polskie sprawy.

Nagroda im. Lecha Kaczyńskiego

Ponadto podczas ostatniego dnia kongresu "Polska Wielki Projekt", w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie, wręczono tegoroczną nagrodę imienia Lecha Kaczyńskiego. Jej laureatem został historyk, profesor Andrzej Nowak.

Odbierając nagrodę, profesor Nowak powoływał się na kroniki Wincentego Kadłubka i opisane w nich definicje sprawiedliwości i budowania tożsamości narodowej. Jak mówił, są to dwie wartości, do których obecna Polska powinna dążyć. Sprawiedliwość - to w jego ocenie - pamięć o najsłabszych, o tych, których "nikt nie pamięta" - na przykład o ofiarach Operacji Polskiej NKWD z lat 1937-38. Ale to także pamięć o najsłabszych w obecnym życiu - dodał profesor - a więc o dzieciach nienarodzonych czy o seniorach, których - jak mówił - "spycha się na margines dzisiejszego życia"

Profesor Andrzej Nowak powiedział, że drugą wspomnianą przez Wincentego Kadłubka wartość - budowanie tożsamości narodowej - można osiągnąć przez uczenie historii Polski i wracanie do niej poprzez kolejne wydarzenia - zarówno szczęśliwe, jak i smutne, ale "rozpatrywane w ciągu, który nadaje sens naszej tożsamości" W jego opinii, zapomnienie o historii sprawiłoby, że "stalibyśmy się nikim". - Połączenie tych dwóch zadań: sprawiedliwości i budowania tożsamości wydaje mi się istotą powołania nie tylko historycznego, ale powołania ludzi, którzy chcą pozostać ludźmi - mówił laureat.

Profesor Nowak oprócz statuetki wręczonej mu przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, otrzymał też dyplom od szefa kapituły nagrody - europosła PiS, profesora Zdzisława Krasnodębskiego. Wręczając nagrodę prezes Kaczyński mówił, że wyróżniony został jeden z wybitniejszych intelektualistów współczesnej Polski. W rozmowie z TVP Info polityk podkreślał również, że nagroda imienia Lecha Kaczyńskiego od dawna należała się profesorowi Nowakowi.

Andrzej Nowak to nie tylko historyk, członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej i wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale także publicysta, były redaktor naczelny czasopisma "Arcana". Jest autorem takich książek jak "Dzieje Polski" i "Niepodległa! Jak Polacy odzyskali Ojczyznę". Napisał również biografię Jana Pawła II. W tym roku ma się ukazać czwarty tom "Dziejów Polski", czyli historii naszego kraju od jego powstania. To dzieło planowane na 9 tomów. Tom trzeci zakończył się w 1468 roku.

Nagroda imienia Lecha Kaczyńskiego w tym roku została wręczona po raz dziewiąty. Przed rokiem otrzymał ją pisarz Antoni Libera, który dziś wygłosił laudację na cześć laureata. W poprzednich latach odebrali ją między innymi poeta Jarosław Marek Rymkiewicz, kompozytor Michał Lorenc i reżyser Lech Majewski.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt